Haber

Akıllı Ev Nedir, Nasıl Olur? Birbirinden Kullanışlı ve Ekonomik Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı Ev Nedir, Nasıl Olur? Birbirinden Kullanışlı ve Ekonomik Akıllı Ev Sistemleri

Yıllar önce Bill Gates’in milyon dolarlık malikanesine ait görüntüler ilk ortaya çıktığında, tüm dünya evlerin aslında yaşayan birer robot olarak teftiş edilebileceğini olur ya de ilk kez görmüştü. Bilim kurgu filmlerinde de çoğu kez karşımıza meydana çıkan akıllı konut sistemleri, artık günümüzde herkes için son derece ulaşılabilir oldular. 

Şüphesiz banal bir evi teknolojik cihazlarda dekore etmek ve akıllı ayla getirmek azıcık bütçe ve temel düzeyde teknik data gerektiriyor. Ama zeki ev sistemlerinin temellerini öğrendikten sonra her şey daha kolay. 

Akıllı konut nedir?

akıllı ev nedir?

Akıllı konut, evin dilekçe alanlarına yerleştirilen zeki sensörler, emniyet kameraları, hoparlörler, ampuller vb. öteki teknolojik cihazların birbirleriyle ahenkli şekilde kullanıldığı sistemlerin kurulduğu evlerdir. Zeki ev sistemleri; genelde akıllı telefonları merkezine bölge, sesli asistanlarında kullanılabildiği merkezi idare imkanı sunar.

Ayrıca akıllı ev sistemleri, bir yazılım tarafından programlanarak binaları da uzak denetim etmeye fayda. Bu sistemler kablolu olabileceği gibi kablosuz da olabilir. Teknolojinin bütün artıları kullanılarak oluşturulan akıllı konut sistemleriyle ilgili çoğu akışkan bulunmaktadır.

Akıllı konut nasıl olur?

akıllı ev nasıl olur

Akıllı ev, sensörlerin, zeki ampuller, zeki kameralar, klimalar, sulama kanalları vb. gibi teknolojilerin internet bağlantısı ile entegre olmasıyla kurulur. Bütün bunları birleştiren bir yazılımlar doğruca doğru zeki telefonunuz aracılığıyla evleri veya binaları denetleme etmeniz mümkündür.

Bayağı bir evi akıllı ülkü getirmek için sahip olmanız gereken iki şey, zeki telefon ve WiFi destekli internet ağıdır. Elinizdeki akıllı telefon ile internete emrindeki olan akıllı sistemlerinizi bir yazılım yoluyla yönetebilir, evinizde olan biten şeyleri yakından peşine düşüp takip edebilirsiniz.

Akıllı evin avantajları nelerdir?

akıllı evin avantajları

Kolaylık ve konfor, Güvenlik, Uzak denetim Erişilebilirlik, Tasarruf

Bilhassa gün içerisinde evde kısıtlı zaman geçiren kişiler için oldukça pratik bir yapıya sahip olan akıllı konut sistemleri; zeki konut süpürgesi, zeki çamaşır makinesi gibi teknolojik araçlar bir uçtan bir uca işleri bir o kadar kolaylaştıracaktır. Akıllı ev, evde olduğunuz anlarda da size eğlenceli vakitler geçirebilecek şekilde konforunuza uygun şekilde tasarı edilir. Ofiste ya da evinizde kuracağınız akıllı konut sistemleriyle birlikte yaşamızındaki stresi önemli düzeylerde azaltabilirsiniz ve günlük hayatın koşuşturmasını en aza indirebilirsiniz.

Zeki konut sistemleri:

Akıllı ışıklandırma Fazla odalı ses sistemleri Zeki hoparlörler  Ev emniyet kameraları Zeki mutfak aletleri Akıllı termostatlar Duman ve karbon monoksit dedektörleri Zeki sulandırma sistemleri

Akıllı yakma sistemleri:

akıllı aydınlatma

Zeki ev teknolojilerinden şayet de en önemlisi olan akıllı aydınlatma sistemleri, merkezi bir temas olmadan da öteki akıllı konut aletleriyle etkileşim kurabilir. Evinizde neşelendirmek istediğiniz bölgeyi seçebilir ve bunu uzakta yönetebilirsiniz. bununla birlikte evde yokken karşılaşabileceğiniz durumlarda, ışıkla ilgili ayarları  yönetebilirsiniz. Bu Nedenle elektrik faturalarından bir miktar tasarruf sağlayabilirsiniz.

Ses sistemleri ve akıllı hoparlörler:

akıllı hoparlör

Çok odalı ses sistemleri aracılığıyla akıllı evinizde senkronize olarak müzik kulak vermek ya da sesle ilgili herhangi bir işlemi yapabilirsiniz. Sonos, Yamaha (MusicCast), Denos gibi araçlarla tüm odalarda aynı anda çalabileceğiniz bir ses sistemine sahip olabilirsiniz. Bütün ses hizmetlerinden senkronize veya bağımsız bir şekilde yararlanabileceğiniz bu sistemler, birazcık işin lüksü, ama ayrım yaratmak için vazgeçilmez.

Zeki ev hoparlörleri ise daha yerinde fiyatlı. Google Tezgâhtar destekli Google Home, Siri destekli Apple HomePod, Alexa destekli Amazon Alexa, bu işin başında gelen ürünlerden. Örneğin film izleyeceğiniz bir gecede evde tek başınasınız diyelim, vereceğiniz “Işıkları söndür” talimatı ile gerisinde ışıklarınız sönüyorsa bu durumu akıllı hoparlörünüz sayesinde yapabiliyorsunuz. Dahası telefon kullanmanıza gerek kalmıyor. Akıllı hoparlörler sayesinde gelen aralamaları cevaplayabiliyorsunuz. Özet Olarak, bu sistemin uygulama sınırları sizin hayal gücünüze kalıyor.

Konut emniyet kameraları:

Ev güvenlik kameraları

Akıllı evin olmazsa olmazlarından birisi güvenlik kameralarıdır. Emniyet sistemlerinin vazgeçilmezi olan bu kameralar kapı zillerine kadar evin tüm alanlarına yerleştirilebilirler. Uzakta olduğunuz zamanlarda çocuğunuzu veya evcil hayvanınızı izleyebilir ve onlarla etkileşim içerisinde olabilirsiniz. Hem yaşayabileceğiniz güvenlikle ilgili sıkıntıları da size bildirmesi açısından akıllı evin olmazsa olmazları bu kameralardır.

Zeki mutfak aletleri:

akıllı mutfak aletleri

Zeki mutfak, akıllı konut aletlerinin zamandan tasarruf ettirecek şekilde tasarlandığı bir bölümdür. Zeki kahve makineleri tamamen kahvenizin önceden hazırlanmasını isteyebilir, akıllı buzdolabınız bir uçtan bir uca gıdalarınızın son tüketim tarihlerini kontrol edebilirsiniz. Mutfaktaki tesisatınızı takip eden bir sistemi de size sağlayan akıllı mutfak, açık kalan çeşmeyi kapatabilir ya da mutfaktaki elektrikli konut aletleriyle ilgili bir sıkıntıda gereğini yapar.

Akıllı termostatlar:

akıllı termostat

Kış aylarında evinizde sadece belirtilen bölgeleri kullanıyor ya da gelişen faturalar başınızı ağrıtıyorsa zeki evlerdeki zeki termostat fikri size epeyce uygun olabilir. Bu zeki termostatlar, evde olduğunuz ve olmadığınız zamanları tespit eder ve böylece yerinde havalandırma veya ısıtma sistemini evde uygular. Doğal olarak bu durumun faturalarınıza yansıması da olumlu olarak gerçekleşir.

Duman ve karbonmonoksit dedektörleri:

Duman ve karbonmonoksit dedektörleri

Duman ve karbonmonoksit salınımı bazı anlarda tehlike talep edebilecek seviyelere gelebilir. Evde yaşlı insanların ya da hiç kimsenin bulunmadığı aniden yaşanabilecek yangın vb. olayları engellemesi açısından duman dedektörleri görevini son derece iyi yapar ve zeki olma işlevini tam da bu noktada yerine getirir. Önce cihazınıza bir dikkat gönderir ve peşinde risk algıladığında yetkisini kullanır.

Akıllı sulandırma sistemleri:

Akıllı sulama sistemleri

Su, dünya üstünde bulunan en manâlı kaynakların başında kazanç. Sudan tasarruf etmekse neredeyse geleceğimize katkıda bulunmaktır. Akıllı evlerin bünyesinde barındırdığı akıllı sulama sistemleri tamamen hem sudan tasarruf edebilir keza de evde yokken bitkilerinizin bakımını üstlenecek bir teknolojiye sahip olabilirsiniz.

Akıllı ev sistemlerinin kısa tarihi:

akıllı ev avantajları

Akıllı konut denilince aklımıza başlangıçta gelen günümüz teknolojisinin katkılarıyla oluşturulmuş evler gelebilir oysa “akıllı ev” dediğimiz şeylerin tarihçesi epeyce eskiye dayanıyor. 1960’lı yılların sonuna doğru ECHO IV adındaki akıllı cihaz, alışveriş listelerini hesaplıyor, evin sıcaklığını teftiş ediyordu. 1966 yılında geliştirilen bu cihazdan derhal 1 sene sonradan üretilen mutfak bilgisayarı ise yemek tariflerini bünyesinde saklayabiliyordu.

1991 yılına gelindiğindeyse hayat uyarısı denen geronteknoloji geliştirildi ve ihtiyar vatandaşların hayatı kolaylaştırıldı. 1998-2000 yılları aralarında zeki konut teknolojilerinin popülaritesi arttı ve günümüzdeki halini almaya başladı. Bizi gelecekte bekleyen akıllı evleri hayal edemiyoruz lakin belli olun oysa 1966 yılında da günümüz akıllı evleri düş edilemezdi…

Comments
To Top