Haber

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Dijital Oyunlarla İlgili Değerlendirme Sistemi Oluşturulacağını Açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Dijital Oyunlarla İlgili Değerlendirme Sistemi Oluşturulacağını Açıkladı

Dijital oyunlar ve oyuncaklar çok uzun zamandır tartışmaların merkezinde yer alıyor. sık sık oyun oynamanın tepki gördüğünü ve gözden düşmüş bir tavır olarak tanımlandığını da görüyoruz. Oyunlarla ilgili bir yorumlama da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk‘tan geldi.

Bakan Selçuk, toplumsal tepkilere yol açan oyuncaklar ve dijital oyunların çocukların sağlığını ve güvenliğini olumsuz yönde etkilemesinin önlemek nedeniyle bir değerleme ve derecelendirme sistemi oluşturacaklarını açıkladı. 

Öncelik çocukların bilişim teknolojileriyle yerinde bir şekilde tanışması

aile bakanı

Yazılmış olarak yapılan açıklamada Zehra Zümrüt Selçuk, yeni sınıflandırma ve değerleme sistemini duyurdu. Bakan açıklamasında çocukların bilişim teknolojileri ile doğru şekilde tanıştırılmasına ve çocukların dijital risklerden korunmasına tartma verdiklerini ifade etti.

Açıklamada Muzır İçerikle Uğraş İhbar Platformu için geliştirme çalışmalarının başladığını belirtti. Selçuk, “Çocuklarımızın zararlı içeriklerden korunmasını sağlayacak yeni bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Çocuklar için üretilen oyun ve oyuncaklarla ilgili kültürel yapımıza uygun bir değerlendirme ve sınıflandırma sistemi oluşturacağız” dedi. 

Oyunlar ve oyuncaklar ile ilgili olarak yapılacak çalışmanın nasıl işleyeceği hemen emin değil. Platformun ismine bakarsak, ebeveynlerin ve ilgililerin bir oyunda uygunsuz gördükleri bir içerik görmeleri durumunda bildirimde bulunacağı bir platform olmasını bekleyebiliriz. 

Oyuncaklar genel değerlendirmeye girecek

oyuncaklar

Sistem hakkında birazcık daha fazla bilgi veren Bakan Selçuk, oyuncakların maddesel özelliklerinin ve psikososyal gelişime uygunluğunun değerlendirileceğini ifade etti. Bakan açıklamasında “Toplumsal tepkilere yol açan, çocukların psikososyal gelişimi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilecek nitelikteki oyuncaklar ve oyunlar hakkında birtakım standartlar oluşturulmasına gereksinim duyduk. Ticaret Bakanlığı koordinesinde Sıhhat Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı gibi ilgili kurumlarla bir araya gelerek, oyuncakların fiziksel özellikleri ile birlikte çocukların psikososyal gelişimine adaptasyon bakımından değerleme kriterleri oluşturmayı planlıyoruz.” dedi.

Selçuk açıklamasını “Sistemin hayata geçmesiyle ebeveynlerin çocuklarına karşın hangi oyuncakları tercih etmesi gerektiği, hangi oyuncakların çocukların gelişimi açısından uygun olmayan olduğu konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz.” şeklinde tamamladı.

Comments
To Top