Haber

AFAD ile Kandilli, İzmir Depremi İçin Neden Farklı Büyüklükler Açıkladı?

AFAD ile Kandilli, İzmir Depremi İçin Neden Farklı Büyüklükler Açıkladı?

Onlarca vatandaşımızı kaybettiğimiz, yüzlerce vatandaşımızın ise yaralandığı korkunç İzmir depreminin üzerinden bütün bir hafta geçti oysa depremin büyüklüğü ile ilgili ölçüm karmaşası sona ermiş yok. 

İçişleri Bakanlığı’na yan AFAD, İzmir depreminin büyüklüğünü 6,6 olarak açıklarken; Kandilli Rasathanesi büyüklüğü 6,9 olarak açıklama ediyor. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) ise depremin aletsel büyüklüğünü 7 olarak açıklayarak tartışmaya ayrı bir boyut kazandırdı.

“AFAD, dürüst ölçümleme yapamıyor”

izmir fayları

Konuyla ilgili olarak BBC Türkçe’ye açıklamalarda yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Profesör Doktor Celal Şengör, İzmir depremi konusunda dikkate alınması gereken verinin Kandilli Rasathanesi’nin verileri olduğunu, AFAD’ın “doğru ölçümleme yapamadığını” ve depremin büyüklüğünün 7 olduğunu ifade etti.

AFAD’ın ayrı parametrelerle ölçüm yaptığını ve kendi uzmanlarına güvendiklerini söyleyen Prof. Dr. Şengör, ABD Jeolojik Çalışmalar Kurumu’nun verilerinin de dürüst olduğunu düşündüğünü, bu kurumun soğuk savaş döneminde Rusya’da yapılan nükleer denemeleri kaydedebilmek için 60’lı yıllarda yerleştirdiği sismograflardan yararlandığını belirtti.

“AFAD, Avrupa’nın en büyük ikinci deprem istasyonuna sahip”

izmir depremi

Konuyla ilgili olarak AFAD da sessiz kalmadı ve kurumdan bir yetkili, BBC Türkçe’nin ayrı kurumların farklı ölçüm sonuçları açıklamasına ilişkin olarak, “AFAD, Avrupa’nın en büyük ikinci zelzele istasyonuna sahip kurumudur. Bizim bin 111 istasyonumuz var Türkiye’de. AFAD’ın çok önemli bir ölçüm birikimi var. Bizim de kendi ölçüm metodlarımız var. Çok öbür parametreler var. Biz buna dayanarak 6,6 olarak ölçtük.” ifadelerini kullandı ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Data işlem dairesine gelen fazla pozitif parametre var. Kırılan kabuk yapısı, hız modeli, istasyonların geometrik dağılımı, sayısı, algoritmalar… Bu parametreler gereği tahlil yapılıyor. Bu inceleme sonrası bir sayı bulunuyor. 10-20 yıl deneyimi olan uzmanlarımız var. Onlar da 6,6 olarak ölçtüler.”

“17 Ağustos depreminde de farklı ölçümler yapılmıştı”

izmir depremi grafik

AFAD yetkilisi, BBC Türkçe’nin 0,3 puanlık farkın “alışılagelmiş” olup olmadığı ile ilgili sorusuna ise, “Yanlış ölçüm diye bir şey yok, ayrı parametreler var. Bunlara kadar bir ölçüm yapılıyor. 6,6 yanlıştır, 7 yanlıştır gibi bir şey değil. Elazığ depreminde ve 17 Ağustos depreminde de farklı ölçümler yapılmıştı. Ama bu kez azıcık ayrı oldu. Farklar olabilir. Lakin bu kere birazcık daha ayrı olmuş olabilir. Bu da fazla dikkat çekti.” şeklinde cevap verdi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevini yapan Haluk Özener, depremin peşinde Twitter’dan yaptığı paylaşımda depremin 6,9 büyüklüğünde açıklamıştı. Kandilli Rasathanesi, depremle ilgili yeni bir görüş devretmek istemediğini belirterek konuyla ilgili izah etme yapma talebini reddetti.

Comments
To Top