Haber

Adobe, Windows ve macOS İçin ARM Destekli Photoshop’un Beta Sürümünü Yayınladı

Adobe, Windows ve macOS İçin ARM Destekli Photoshop'un Beta Sürümünü Yayınladı

Sahip olduğu popüler yazılımlarla tanıdık ABD merkezli Adobe, Windows ve macOS için Photoshop’un ARM sürümünü yayınladı. Bu sayede Photoshop, bazı Microsoft ve Apple ürünlerinde dosdoğru çalışabilecek.

Beta sürümüyle birlikte Microsoft’un Surface Pro X kullanıcılarıyla Apple’ın yeni M1’den gücünü alan MacBook Pro, MacBook Air ve Mac mini kullanıcıları, Photoshop’u cihazlarında direkt olarak kullanabilecekler. Photoshop, ARM tabanlı Windows cihazlarda bir nesil emülatör ile Apple cihazlarda ise Rosetta ile çalışıyordu.

ARM destekli Photoshop

photoshop, adobe photoshop, photoshop logo

Windows ve macOS cihazlardaki Photoshop’un belli başlı sürümünün büyük bir sıçrama yapması epeyce mümkün. Ancak bu performans sıçraması yaşanana kadar programın beta sürümünde bir takım araçlar kullanılamayacak. Örneğin ‘content-aware fill’, ‘patch tool’ ve ‘healing brush’ gibi birçok vasıta, beta sürümünde kullanılamıyor.

Adobe, ARM tabanl macOS ve Windows cihazlarda yaşanabilecek sorunların bir listesini yayınladı ve önümüzdeki haftalarda yeni özelliklerin ekleneceğini açıklama etti. Programın beta sürümü, gündelik meslek yükünü kaldırabilecek durumda yok ve desteklemiyor.

Beta sürüme, Creative Cloud‘un masaüstü uygulamasındaki beta uygulamalar sekmesinden ulaşılabiliyor. Şirket, Photoshop dışındaki öteki yazılımlarının ne süre ARM64’e düzenli ayla getirileceği konusunda ise açıklama yapmadı.

ARM tabanlı cihazlar için duyuru gerçekleştiren bir diğer şirket de Blizzard oldu. Şirket, bu hafta yaptığı duyuruda popüler oyunu World of Warcraft‘ın ARM tabanlı Mac cihazlarda direkt olarak çalışabileceğini açıkladı. World of Warcraft: Shadowlands, birincil günden itibaren M1 işlemci desteğine sahip olacak.

Comments
To Top