Haber

Adobe, Flash Player İçin Son Güncellemesini Yayınladı (Elveda Noel Dayı)

Adobe, Flash Player İçin Son Güncellemesini Yayınladı (Elveda Noel Dayı)

Adobe Flash, yayınlandığı ilk dönemde webin metin ve görsel tabanlı durağan bir yerden animasyonların bulunduğu devingen bir ortama dönüşmesinde en kayda değer faktörlerden biri olmuştu. Ama ilerleyen zamanlarda Flash, birincil etapta bir kötü amaçlı reklam aracına, sonrasında ise bir fena amaçlı yazılım vektörü haline geldi.

Adobe, bütün bu gelişmeler ışığında Flash desteğini kesmeye karar verdi ve 31 Aralık 2020 itibarıyla Adobe Flash, resmi olarak desteklenmeyen bir yazılım haline gelecek. Dahası Adobe, dün gece itibarıyla Flash için son sürüm güncellemesini yayınladı ve şehvetli sayılabilecek bir sürüm notları yazısıyla Flash’a veda etti.

Adobe, bütün kullanıcılara Flash Player’ı kaldırmalarını öğüt ediyor

adobe flash

31 Aralık 2020 itibarıyla Flash Player’ın desteklemeyeceğini, 12 Ocak 2020 itibarıyla da Flash Player’ın Flash içerikleri çalıştırmasının engelleneceğini ifade eden Adobe, sistemlerini gözetmek için tüm kullanıcıların Adobe Flash’ı kaldırmasını güçlü olarak tavsiye ediyor ve hissi sürüm notları yazısına şu şekilde başlıyor:

“Bugün, Çin Anakarası dışındaki tüm bölgeler için Flash Player’ın planlanan son sürümüne dikkat çekici ediyor. Son yirmi yılda mükemmel Adobe Flash içeriklerini kullanan ve ortaya çıkaran bütün müşterilerimize ve geliştiricilere teşekkür etmek istiyoruz. Flash’ın web içeriğini canlandırma, etkileşim, ses ve video genelinde geliştirmede kayda değer bir role sahip olmasından gurur duyuyoruz. Bir sonraki dijital deneyim çağına öncülük etmekten coşku duyuyoruz.”

Comments
To Top