Haber

ActiVision, GPS Tabanlı Bir Artırılmış Gerçeklik Oyunu İçin Patent Aldı

ActiVision, GPS Tabanlı Bir Artırılmış Gerçeklik Oyunu İçin Patent Aldı

Birkaç yıl önce Niantic, Pokemon GO adını verdiği bir oyun yayınladı. Bu oyunda çocukluk hayalimiz olan Pokemon yakalama işini, hakiki sokaklarda elimizde zeki telefonlarla yapabiliyorduk. Oyun fazla kısa sürede dünyayı saran bir fenomene dönüştü ve yapımcılarına da iyi para kazandırdı.

Oyunun başarısının ardından ziyafet sektöründeki muhtemelen her işyeri, kendi ekibini toplayarak “Bizde buna benzer bir şey var mı?” diye sordu. sonuç olarak Harry Potter’dan Dragon Quest’e ve Minecraft’a derhal her markanın bir artırılmış hakikat oyunu yapıldı. Bu markaların hiçbiri ActiVision’a ait değildi. 

ActiVision’dan yeni patent

activision

ActiVision tarafından alınan yeni bir berat, GPS tabanlı bir oyuna göze çarpan ediyor. ActiVision’ın aldığı berat daha fazla teknolojiye odaklı ve hangi marka üstüne inşa edileceği acilen bilinmiyor. Firmanın pek çok ikonik yapımı olduğundan seçenekleri epeyce pozitif.

Oyun devinin aldığı patentte, hangisi olduğu belirtilmemiş bir “mobil iletişim cihazı” ifadesi yer alıyor. Bu cihazın muhtemelen zeki telefon olduğu düşünülüyor. Patent yeni oyunun adını içermese de en azından artırılmış gerçeklikte bir canavarla dövüş gösteriyor. Minecraft Earth de aynı bir mekaniğe sahip.

ActiVision topluluk bir pazara antre yapıyor. Zeki telefonlara ve Magic Leap gibi cihazlara ek olarak Apple da kendi artırılmış hakikat gözlüklerini geliştiriyor. Patentin yalnızca zeki telefonlara odaklanıyor olması, ActiVision için sıkıntı yaratabilir. 

ActiVision hangi oyunu kullanacak? 

activision

ActiVision’ın elinde Tony Hawk ve Crash Bandicoot gibi böylece fazla popüler ve artırılmış realite için kullanılabilecek marka bulunuyor. Ayrıca firmanın Blizzard markalarına da erişimi bulunuyor. Bunlara Overwatch gibi şahsiyet odaklı yapımlar da dahil.

kimsesiz bir patent firmanın kararlı bir şekilde bu pazara gireceğinin garantisini vermiyor. Sony gibi firmaların daha önce aldığı patentleri yıllardan beri kullanmadığını, hatta ayrıntılarıyla rafa kaldırdığını görmüştük. Bakalım ActiVision nasıl bir yapımla karşımıza çıkacak?

Comments
To Top