Haber

Açık Ara En İyi Marvel Dizilerinden Olacak ‘Loki’ Hakkında 12 Heyecan Verici Detay

Açık Ara En İyi Marvel Dizilerinden Olacak 'Loki' Hakkında 12 Heyecan Verici Detay

Marvel Sinematik Evreni, Endgame filmiyle bir çağı kapadı, ama Disney4 ile yeni bir döneme giriş yaptı. Önümüzdeki dönemde; Avengers filmleriyle sevdiğimiz ya da daha önce ekranlarda hiç görmediğimiz birçok kahraman, kendi dizisine ve filmine kavuşuyor olacak. Loki de dizisi çıkacak en önemli Marvel karakterlerinden biri.

Muzip tanrımız Loki bildiğiniz üzere Avengers: Infinity War filminde Thanos tarafından öldürülmüştü. Yeni çıkacak olan Loki dizisinde ise Endgame’de yaşanan geçmişe dönme sahnesinde Tesseract ile kaçan Loki’yi izleyeceğiz. Marvel’in fazla evrenler konseptini de hâliyle bu dizide epeyce fazla göreceğiz. Hazırsanız Loki dizisi hakkında ortaya meydana çıkan detaylara yakından bakalım.

Marvel’in yeni dizisi Loki:

Cins: Bilim Kurgu, Süper Kahraman Yayınlama tarihi: 2021 Oyuncular: Tom Hiddleston, Sophia Di Martino, Richard E. Grant, Owen Wilson

İlk Avengers filmindeki Loki’nin Tesseract ile kaçısından başlayacak dizi, Endgame’e kadar olan süreçte geçecek ve bu diziyle beraber önümüzdeki dönem çıkacak yeni Marvel işlerinde olduğu gibi çokça paralel âlem ve bambaşka süre çizelgeleri göreceğiz. Dünya tarihinde çözülmemiş bir takım olayların arkasındaki kişinin meğerse Loki olduğunu bizlere gösterecek dizi; Muziplik Tanrısı’nın Tesseract ile kaçışından daha sonra yaşadığı maceraları ekranlarımıza getirecek. Loki’nin tekrar her zamanki gibi başını dertten derde soktuğunu da söylemekte avantaj var.

Loki dizisinin yeni Marvel Sinematik Evreni’ndeki yeri:

loki dizisi marvel

Tematik olarak baktığımızda Loki dizisi, önümüzdeki dönemde kendinden önce ve sonra gelecek dizi ya da filmlerle paralel evrenler ve öbür zaman çizelgeleri konusunda benzer olacak. Özellike Loki fragmanında TVA’nın yani Marvel çokluevrenlerindeki paralel evrenleri ve öbür zamansal olasılıkları denetleyen Time Variance Authority’nin görülmesi bu bağlantıların kesinliğini doğruluyor. İlk Avengers filmde Tesseract ile kaçan Loki ise farklı zamanlarda ve paralel evrenlerde dolaşarak başını epey bir derde sokacak.

Bu paralel evrenlerde yaşadığı olaylar ise yeniden 2021’de çıkacak Wanda Vision dizisindeki olaylarla bağlantılı olacak. Wanda Vision sonra çıkacak Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmiyle ve bu film de üç Spider-Man’i bir araya getirecek olan Spider-Man 3 filmiyle bağlantılı olacak. Marvel bu sefer sahiden de hepimizin devrelerini yakıt gibi duruyor. 🙂

Loki’nin dizideki düşmanı sayılabilecek TVA nedir?

loki tva

Fragmanda gördüğümüz üzere Loki kaçtıktan sonra Gobi Çölü olarak tahmin edilen bir alana ışınlanıyor. Lakin her ne değin Loki burada Moğol sözde insanlarla karşılaşsa da Loki’nin tam olarak hangi süre diliminde veya evrende olduğunu bilmiyoruz. Ayrıca Tesseract da Loki’nin yanında bulunmuyor. Bir şeyler büyük ihtimalle zıt gidiyor ama hemencecik ardından Loki’yi TVA’da duruşmaya çıkmaya hazırlanır hâlde görüyoruz. TVA ise daha önce belirttiğimiz gibi Marvel evrenindeki paralel evrenleri ve farklı vakit dilimlerini denetleyici ve bütünlüğü koruyan üstün bir kurum.

loki tva mobius

Dizide Loki’nin keza dostu hem de düşmanı gibi görünen TVA ise Loki’yi direkt olarak cezalandırmak yerine, Loki’nin kendileri için çalışmasını sağlayacaklar gibi duruyor. Hem Loki’yle bana kalırsa dizi her tarafında ilgilenecek olan muhtemel TVA çalışanı Mobius M. Mobius da fragmanda yer alıyor. Owen Wilson’ın canlandırdığı Mobius karakteri, çizgi romanlarda da bir hâyli yer alıyor. Mobius ise ismini Tony Stark’ın da zaman yolculuğunu keşfetmekte kullandığı Mobius çemberinden alıyor.

Loki dizisinde hangi karakterler yer alacak? Fragmanda gördüklerimiz:

Cübbe giymiş esrarengiz adam:

loki dizisi karakterler

Fragmanda TVA’yı ve TVA çalışanı Mobius M. Mobius’u açıkca görebiliyoruz. Lakin fragmanda kim olduğu o kadar de muhakkak olmayan karakterler de var. Bunlardan ilki gizemli bir cübbe giymiş adam. İlk olarak TVA ajanlarına saldırırken gördüğümüz bu karakteri sonradan güvenlik kameralarından Loki’nin de bulunduğu bir TVA görevini izlerken görüyoruz. Bu cübbeli karakterin Loki’nin ayrı bir versiyonu olabileceği düşünülüyor.

Gugu Mbatha-Raw yüksek seviye bir TVA çalışanı:

loki dizisi karakterler

Black Mirror dizisiyle ve The Cloverfield Paradox filmiyle ünlenen oyuncu Gugu Mbatha, Loki dizisinde yüksek seviye bir TVA çalışanı olarak karşımıza çıkıyor. Fragman Loki’yi yargılayan ve daha daha sonra kaçmaya çalışan Loki’yi durdurmaya çalışan Gugu’nun rolü şu lahza iyice bilinmiyor.

TVA’nın kurucuları:

loki tva'nın kurucuları

Fragmanda sinyâl bir diğer ayrıntısıyla uğraşma da TVA merkezinde yer alan bağlı yandan duran üç karakterin heykelleri oluyor. Bu karakterler için iki olanak bulunuyor. Karakterlerden birinin tasarımı yeni Ant-Man filmi Ant-Man and the Wasp Quantumania karşımıza çıkacak olan kozmik fena Kang the Conqueror’a oldukça benziyor.

Bir öteki olanak ise bu üç karakterin gerçekte üç yüze sahip olan kozmik varlık Living Tribunal karakterini temsilcilik ettiği. Çizgi romanlarda Living Tribunal, paralel evrenlerdeki dengeyi korumakla görevli. TVA’nın da görevi dizide benzer olduğu için bu heykellerin Living Tribunal’ı temsil ediyor olması daha mümkün bir seçenek gibi duruyor.

Lady Loki ya da Black Widow:

lady loki

Fragmanda kıyamet yarı bir durum yaşanan bilinmez bir gezegeni görüyoruz. Üstünde Ay’a benzer bir uydunun parçalandığı ve meteorlar düştüğü görülen bu gezegende arkası dönük şekilde oturan kısa kızılımsı saçlı ve siyah kıyafetli bir kadın görüyoruz. Bu karakterin büyük ihtimalle Lady Loki rolünde oynayacak olan Sophie Di Martino olduğu düşünülüyor. Di Martino’nun ortaya çıkan set fotoğrafları da bu kanıyı destekler nitelikte. Yine bir olanak bu kadın karakterin yeniden 2021’de filmi çıkacak Black Widow olabileceği de konuşuluyor.

Heimdall:

loki heimdall fragman

Fragmanda kendisini fiziksel olarak görmesek de Loki’nin uçaktan atladığı sahnede Heimdall Bifrost bir uçtan bir uca Loki’yi havada yakalıyor. Eğer Idris Elba ile tekrar anlaşıldıysa bu sahnenin ardındaki Heimdall’ı baştan görmemiz muhtemel. Idris Elba ile anlışmadıysa da Marvel Heimdall rolü için yeni bir isimle anlaşmış olabilir. Şu an için bu konuda belirli bir veri bulunmuyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim; yeniden Infinity War filminde ölen Heimdall, mantık olarak fragmandaki sahne 1971 yılında geçtiği için hâlâ hayatta olacak.

Peki TVA aslında günahsız ve adil bir organizasyon mu?

loki mephisto

Fragmanda TVA ile ilgili muhabere oldukça acayip bir detay bulunuyor. Bu sahnede kilise güya bir mekânda Mobius’un pek de tekin soyut bir kız çocuğuyla bir değiş tokuş gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu sahneyi ilginç kılan ayrıntısıyla uğraşma ise arkada yer alan vitray işlemesinin merkezinde İsa yerine bir iblis figürü bulunması. Bu kilise İsa yerine şeytana tapılan bir alternatif gerçekliği bizlere gösteriyor olabilir. Keza camda bulunan şeytan figürü Marvel çizgi romanlarındaki Mephisto karakterine bir hâyli benziyor. Marvel’ın enerjik kötülerinden olan Mephisto, Hell yani Cehennem ismini verdiği bir boyuta hükümdarlık yapıyor.

Kıyamet sonrası New York:

loki fragmanı new york

Dizide birçok paralel evreni ziyaret edeceğimize dâir bir diğer anahtar sözcük da bizlere gösterilen yerle bir olmuş New York şehri oluyor. New York’un iyice yakılıp yıkıldığını ve Stark Kulesi’nin de kullanılamaz hâle geldiğini gördüğümüz bu sahnede; büyük ihtimalle Avengers’ın birincil filmde Loki’nin Chitauri ordusunu durmakta başarısız olduğu bir evreni ziyaret ediyoruz.

Loki bu sefer D.B. Cooper olarak karşımıza çıkıyor:

loki d.b. cooper

Loki dizisinde Loki’nin dünya tarihinde yaşanmış ve açıklanamayan bir takım olayların arkasındaki isim olabileceğini söylemiştik. Bunu destekleyen en önemli durum ise fragmanın sonunda Loki’nin meşhur D.B. Cooper olarak karşımıza çıkması. Dünyanın en gözü kara ve esrarengiz soygununu gerçekleştiren D.B. Cooper, 1971 yılında Portland ve Seattle aralarında uçuş yapan bir Boeing 747’yi kaçırmış ve yolcuları rehin alarak 200 bin dolar fidye istemişti.

İniş yapıp 200 bin dolar fidyeyi bölge Cooper, sonra uçaktan paraşüt ile atlayarak kayıplara karışmıştı. Doğal D.B. Cooper isminde hiç kimse bulunmuyordu ve Cooper’a paraşütle atladıktan daha sonra bir daha asla ulaşılamadı. Fragmanda gördüğümüz üzere Cooper doğrusu Loki ve Heimdall bir uçtan bir uca Bifrost ile kaçmayı başardı.

Oylar Loki’ye:

vote loki

Orijinal olarak 2016 yapımı bir çizgi roman olan Vote Loki, Loki’nin ABD başkanlığı için namzet olmasını konu ediniyor. Çizgi romanda Loki bu konuda bir hâyli de başarılı oluyor. Fakat Loki dizisinde bu durum biraz ayrı işlenecek gibi duruyor. Özellikle bahsi geçen sahnede Loki’nin yanında duran karakterlerin Mad Max’deri fırlamış gibi duran giyimlerine baktığımızda, Loki daha önce bahsettiğimiz kıyamet sonrası New York’ta ABD başkanlık yarışına girecek gibi duruyor.

Ayrıca tekrar bu politikacı Loki’nin bulunduğu odada, TVA’da çalışmayı kabul eden Loki’yi diğer sahnede görüyoruz. Bu da çağrıda bulunmak oluyor ancak dizide birçok öbür boyuttan Loki birbiriyle karşılaşacak ve büyük ihtimalle Loki’nin ana düşmanı yeniden kendisi olacak.

Tarihteki birçok anda Yaramazlık Tanrısı Loki’nin namına yaraşır şekilde parmağının olduğunu göreceğimiz Loki dizisi, 2021 yılının ortalarına doğru çıkacak ve Disney Plus üzerinden yayınlanacak. Demin kesin bir tarih olmasa da fazla yakında resmi yayınlama tarihi duyurulacaktır. Sizler yeni çıkacak Loki dizisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve bulduğunuz detayları bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top