Haber

ABD’li Yargıç, Donald Trump’ın TikTok’u Yasaklamasının Önüne Geçti

ABD'li Yargıç, Donald Trump'ın TikTok'u Yasaklamasının Önüne Geçti

Günümüzün en popüler sosyal ağ platformlarından birisi olan TikTok, uzun bir süredir Amerika Birleşmiş Devletleri’ne karşısında mücadele ediyor. Amerika Birleşmiş Devletleri Başkanı Donald Trump, Çin menşeli sosyal medya platformunun cihazlara indirilmesini yasaklamaya karşın adımlar deha atmıştı.

Donald Trump, TikTok’un önüne geçmeye çalışırken bugün ABD’de federal yargıç tarafından yeni bir karar alındı. Washington DC Alan Mahkemesi Yargıcı Carl Nichols, bugün açıkladığı kararda Ticaret Bakanlığı’nın uygulamayı yasaklamaya karşın kararı için ‘ileri gitmiş olabilir‘ ifadesini kullandı.

Trump ve TikTok arasındaki mücadele:

tiktok

Yargıç Carl Nichols, aldığı bu kararla Donald Trump yönetiminin TikTok ve kullanım şirketine yönelik hesaplı yaptırımlarının da önüne geçmiş oldu. Donald Trump tarafından uzun süredir engellenmeye çalışılan TikTok, bu engellemelerin kıyısından bahşedilen son kararlarla dönmüştü.

Donald Trump ve TikTok arasındaki savaş 3 Ağustos’ta tamamen kızışmıştı. Trump, ABD’deki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde TikTok’u 15 Eylül günü yasaklayacaklarını açıklamıştı. 6 Ağustos günüyse TikTok ve WeChat ile herhangi bir meslek yapılmasını yasaklamaya yönelik 2 kararnameyi imzalamıştı.

tiktok

Ulusal güvenlik endişeleri gerekçesiyle TikTok’un Çin kontrolü aşağıda olmasını istemeyen Trump, 14 Ağustos’ta ByteDance’in ABD’deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına karşın yeni bir kararname imzalamıştı. Bu dönemde Microsoft’un TikTok’u satın almak için görüşmelerde olduğu belirtilmişti. 13 Eylül’deyse ByteDance’in Oracle ile anlaştığı söylenmişti.

Tarihler 18 Eylül’ü gösterdiğindeyse ABD Ticaret Bakanlığı, uygulamanın 20 Eylül’den itibaren ülkede indirilmesinin yasaklanacağını açıklamıştı. Oracle-Walmart ortaklığının TikTok’un ABD kolunu satın almasına ilişkin muhtemel anlaşmayı imzalayacağını duyurmasıyla bu karar 27 Eylül’e ertelenmişti. Ama laf konusu karar yürürlüğe girmeden birkaç saat önce Washington’da federal duruşma, TikTok yasağını geçici olarak durdurmuştu.

Comments
To Top