Haber

ABD’li Şirketin Türkiye’de de Test Edilen COVID-19 Aşısı Yüzde 90 Etkili Oldu

ABD'li Şirketin Türkiye'de de Test Edilen COVID-19 Aşısı Yüzde 90 Etkili Oldu

ABD’li hap şirketi Pfizer’in Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech SE ile üstünde çalıştığı ve aşama 3 çalışmaları zarfında Türkiye’deki gönüllülere de uygulanan COVID-19 aşısı hakkında kayda değer talimat geldi.

Yapılan açıklamalara göre COVID-19 aşı adayı, klinik denemelerin son aşamasında başarılı oldu. Buna karşın Pfizer, aşının anında piyasaya sürülmeyeceğini, ABD Yiyecek ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayına sunulacağını belirtti.

Pfizer, COVID-19 aşısının yüzde 90 etkin olduğunu açıkladı

COVID-19 aşısı

Şu belli başlı dek 43 binden pozitif gönüllünün katıldığı faz 3 çalışmaları sırasında katılımcılardan bir gruba iki doz COVID-19 aşısı enjekte edilirken; öteki gruba tuz su plasebo verildi. Aşılama çalışması sonrası elde edilen verilerde aşının COVID-19’a aleyhinde yüzde 90’ın üstünde bir etkinliğe sahip olduğu saptandı.

Pfizer CEO’su Albert Bourla, verilerin aşının COVID-19’a karşısında etkin olduğunu ortaya koyduğunu dile getirirken, “Faz 3, COVID-19 aşısı denememizin birincil sonuçlarıdır. Bu evre, aşımızın COVID-19’u önleme yeteneğinin ilk kanıtını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Pfizer, COVID-19 aşısının kasım ayı içinde devlete ait tasdik almasını bekliyor

aşı adayı

Pfizer’in açıklamalarına kadar aşı, ilk dozdan 28, ikinci dozdan ise 7 gün sonra enjekte edildiği kişiye COVID-19’a karşı koruma sağlıyor. Keza Pfizer, COVID-19 aşısının kasım ayının üçüncü haftasında FDA onayını almasını beklediğini belirtti.

Geliştirdikleri aşının COVID-19’a karşı kesin bir koruma sağlamasıyla ilgili konuşan Bourla, “Bugün gelen haberlerle, dünyanın dört bir yandaki insanlara, bu küresel sağlık durumu krizine son vermeye tezgâhtar olacak çok gereksinim duyulan bir atılım sağlamaya manâlı bir adım daha yaklaştık. Önümüzdeki haftalarda binlerce katılımcıdan elde edilen ek verileri paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.” biçiminde konuştu.

Comments
To Top