Haber

ABD’li İki Şirket, Ay Yüzeyinde Uzay Aracı Yarıştıracak

ABD'li İki Şirket, Ay Yüzeyinde Uzay Aracı Yarıştıracak

Bir uzay mühendisliği şirketi olan ‘Lunar Outpost’, ama bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz bir projeye imza attı. Şirket, ‘Moon Mark’ isimli diğer bir şirketle uzlaşma yaptı. Bu iki şirketin anlaşmasıyla somutlaşacak projeyse 2021 yılında Ay yüzeyinde yarışmacı iki uzay aracını görmemizi sağlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde kurulan ziyafet ve eğitim şirketi Moon Mark, önümüzdeki yıl SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya göndereceği Intuitive Machines Nova-C isimli iniş aracında kendine yer bulacak. Ay yüzeyinde yarışacak iki uzay aracıysa Lunar Outpost tarafından geliştirilecek.

Araçların tasarımları yarışmayla belirlenecek:

lunar outpost

Yapılan açıklamaya kadar geliştirilen iki uzay aracı, ‘Ay yüzeyine inen en süratli araçlar‘ olacaklar. Araçlar Ay’a indiklerinde daha önceden belirlenmiş yarış güzergâhında yarışa başlayacaklar. Bu yarış, Dünya’ya gönderilen yüksek çözünürlüklü görüntülerle izlenebilecek. Bu Nedenle bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz şeylerden birisi daha gerçeğe dönmüş olacak.

Ay’da yarışacak yarış araçlarının tasarımıysa şimdi belirlenmiş değil. Ancak araçların tasarımları Moon Mark kadar dünya çapında desteklenen bir yarışmayla belirlenecek. Okuldaki öğrencilerin katılacağı bu yarışmada şampiyon öğrenci ekibinin araç tasarımı Ay’da yarışacak.

Ortalıkta bulunan Lunar Outpost ismini birincil okuduğunuzda size bir şekilde bilinen gelmiş olabilir. Zira şirket, geçen hafta NASA’nın yaptığı açıklamada kendisine yer bulmuştu. NASA, Ay yüzeyinde kaya örnekleri toplayacak 4 şirketi ve bu şirketlerin alacakları paranın miktarı açıklamıştı. Lunar Outpost’un alacağı para miktarıysa 1 dolar olarak duyurulmuştu. 

Comments
To Top