Haber

ABD’dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya’da Ortaya Çıktı

ABD'dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya'da Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta sizlere aktardığımız biz haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki verimsiz bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik. Bu esrarengiz monolit, geçtiğimiz günlerde ise ortadan kaybolmuştu.

ABD’deki esrarengiz monolite benzer bir diğer monolit de Romanya’da ortaya çıktı. Bu esrarengiz monolitin bulunduğu yer ise Romanya’nın Piatra Neamt şehrindeki BatcaDoamnei Tepesi oldu. Tanımlama yapan yetkililer, monolitin kime ait olduğunun bilinmediğini ve soruşturma başlattıklarını ifade etti.

Bir gizemli monolit de Romanya’da ortaya çıktı

romanya'da ortaya çıkan monolit

Takriben 4 metre yüksekliğe sahip olan monolit, kazıbilimsel bir bölge olan Petrodava Dacian Ormanı yakınlarında keşfedildi. Ladbible’a göre orman, Piatra Neamt’taki en eski tarihi alan. Bu alanın milattan sonra 2. yy’da Romalılar göre değil edildiği düşünülüyor. Oysa kalıntılar, bugün halen görülebiliyor.

Gizemli monolit, Romanya’nın 7 Doğa Harikası‘ndan bir parça başına olan Ceahau Dağı veya insanlar arasındaki adıyla Kutsal Dağ’ın yalnızca metrelerce ötesinde bulunuyor. Neamt Kültür ve Tarihi Miras Yetkilisi Rocsana Josanu, monolitin ortaya çıkışını araştırmaya başladıklarını dile getirdi.

romanya'da ortaya çıkan monolit

Josanu, “Özel bir mülkte bulunuyor ancak monolitin sahibinin kim olduğunu henüz bilmiyoruz. Kazıbilimsel sitedeki korumalı alanda yer alıyor. Buraya bir şey yerleştirmeden önce enstitümüzden izin almaları ve sonra bunun Kültür Bakanlığı kadar onaylanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in 2001: A Space Odyssey filmindeki monolite benzetilen Utah’taki monolit, bir anda ortadan kaybolmuştu. Utah Arazi Idare Bürosu, ortadan kaybolan monolitle ilgili olarak yaptığı açıklamada, monolitin bilinmeyen kişilerce kaldırıldığına dair raporlar aldıklarını söylemişti. Bakalım Romanya’daki monolitin akıbeti ne olacak?

Comments
To Top