Haber

ABD’de Tatil Sezonunda Teslim Edilmesi Beklenen 3 Milyar Kargo Bulunuyor

ABD'de Tatil Sezonunda Teslim Edilmesi Beklenen 3 Milyar Kargo Bulunuyor

Çevrimiçi alışveriş, pandeminin de etkisiyle birlikte tüketiciler ve şirketler için bir yaşam tarzı haline geldi. Ancak bu tatil sezonunun, ABD’deki çevrimiçi alışveriş sektörünü daha önce hiç olmadığı dek zorlaması bekleniyor zira teslim edilmesi gereken 3 milyardan pozitif paket bulunuyor. Bu da geçen yıla kıyasla teslim edilmesi gereken 800 milyon adet daha fazla paket anlamına geliyor.

Bu teslimatlar nakliye şirketlerini büyük ölçüde zorlarken, pandemi sebebiyle zaten fazla daha eksik müşteriye ulaşabilen minik işletmeler içinse risk çanları çalıyor. Bu sebeple şirketler, müşterilere siparişlerini teslim edemeyeceklerini düşündürecek herhangi bir niçin belirlemek istemiyor.

Nakliye şirketleri ekstra mesai yapıyor:

Nakliye

Birçok taşıma şirketi, yüksek talebi karşılayabilmek için hafta sonu teslimatlarını genişletti ve daha fazla işçi işe aldı. Perakendecilere aleyhinde ellerinde sağlam koz bulunan bu şirketlerin tatil döneminde gönderilere fahiş ilave ücretler getirdikleri ve her gün kaç paket gönderileceği konusunda katı sınırlamalar uyguladıkları da biliniyor.

Taşıma şirketleri epeyce yoğun bir tatil sezonu geçirse bile onları baskısı altına bölge daha büyük bir balık bulunuyor: Amazon. Bu noktada eğer nakliye şirketleri tatil sezonunda bocalarsa bu durum, kendi lojstik işini büyük ölçüde kuran ve bu alanda giderek bağımsız hâle gelen Amazon’un hakimiyetini güçlendirecek.

Yüz binlerce mevsimlik emekçi alındı:

Nakliye

Genelde tatil dönemindeki nakliye hacmi, yılın diğer zamanlarına kıyasla %30 ila %40 oranında daha yüksektir. Ama bu seviyelere çok daha evvelden ulaşıldı ve sektör devi Amazon bile salgının ilk günlerinde gelen talebe ayak uydurmakta zorlandı.

öte taraftan taşıma şirketleri, önümüzdeki döneme daha iyi hazırlandıklarını söylüyor. Bu noktada FedEx 70 bin mevsimlik çalışanı işe aldığını söylerken, UPS ise 100 bin kişiyi işe alacağını söyledi. Ancak tüm bunlar bile Kuzey Amerika’da 100 yeni sipariş karşılama deposu, tasnif merkezleri ve teslimat tesisi yapı ettiğini söyleyen Amazon’un yanında sönük kalıyor. Pek ancak şirket, yılın başından bu yanlamasına 275 bin tam zamanlı ve sanki zamanlı işçi ile büyüyen hacmi yönetmek için 100 bin mevsimlik işçiyi işe aldı.

Tüm bunlara karşın analistler, sipariş gecikmelerinin şimdilik nispeten en az düzeyde olduğunu söylüyor. böylece alışveriş sezonunun aylara yayıldığı ve nakliye sıkışıklığının önüne geçildiğine inanılıyor.

Comments
To Top