Haber

ABD’de Okulların, Öğrencilerin Telefonlarına Erişmek İçin FBI’ın Kullandığı Araçları Kullandığı Ortaya Çıktı

ABD'de Okulların, Öğrencilerin Telefonlarına Erişmek İçin FBI'ın Kullandığı Araçları Kullandığı Ortaya Çıktı

Gizmodo’nun yayınladığı bir rapora tarafından, ABD’de böylece çok mektep bölgesinde FBI’ın teröristlerin verilerine erişmekte, kolluk kuvvetlerinin suçla mücadelede kullandığı çeşitli araçlar kullanılıyor. Okulların bu cins araçları ve yazılımları geliştiren şirketlerden çoğu kez alışveriş yaptığı ve bu ‘hizmet’ için on binlerce dolar harcandığı söyleniyor.

Yayınlanan raporda bu alışverişlere misal olarak Teksas’ta bulunan ve adeta 70.000 öğrencisi bulunan North East Independent School District (NEISD)’in İsrailli bir dijital istihbarat şirketi olan Cellebrite’den 6.695 dolar karşılığında satın aldığı araç gösteriliyor. 

Cellebrite

Raporda bununla birlikte Cellebrite dışında Oxygen Forensics, Susteen gibi farklı şirketlerden de fazla sayıda okul bölgesinin benzer alışverişler yaptığı biliniyor. Bu araçlarla okullar, herhangi bir denetime gerek kalmaksızın kendi ‘risk’ değerlerine kadar, tehlikeli veya kararsız gördükleri her durumda öğrencilerin telefonlarına erişim sağlayabiliyor.

Bunun özellikle okullarda hoca-öğrenci ilişkileri, despotluk, şiddet ve korkutma gibi konularda gerektiğinde öğrencinin bilgisi kapsamında kullanılmasının yararlı olacağı düşünülse de okulların her an bu imkana sahip olması durumu ayrı bir boyuta taşıyor. 

Cellebrite telefon takip araçları

ABD’de askerlerin, polislerin ve FBI gibi birimlerin teröristlere ve suçlulara karşı kullandıkları bu araçların, okul yönetimleri kadar erişilebilir olması beraberinde mahremiyet ihlali şüphelerini de getiriyor.

Fakat okullarda ‘öğrencilerin güvenliği için kesin olmayan durumlarda yönetimin öğrenciyi dilediği gibi arama’ izni olduğu söyleniyor ve bu eski kaide, artan teknolojiyle birlikte diledikleri gibi arayabilecekleri şeyler listesine telefonları da eklemiş gibi gözüküyor.

Comments
To Top