Haber

ABD’de Kış Sıcaklıklarının Son 50 Yılda 4,8 Derece Arttığı Ortaya Çıktı

ABD'de Kış Sıcaklıklarının Son 50 Yılda 4,8 Derece Arttığı Ortaya Çıktı

Küresel ısınma artık kavga götürmeyen bir gerçek. Küresel ısınmanın olup olmadığını yok, felakete gitmeden durdurulup durdurulamayacağını konuşmamız gereken dönemlere gelmiş durumdayız. Gezegenimizin her noktası gittikçe ısınıyor.

Şüphesiz oysa yoğun kar yağışları, kara ayazlar ya da derin dondurucu soğuklar adamakıllı dünya üzerinden kaybolmadı. yine de genelde bakıldığında kış aylarının daha önceki yıllara kıyasla daha sıcak olduğu bir hakiki. Bu konuyla ilgili bir araştırma da ABD’den geldi.

50 yılda 4,8 derece

iklim değişikliği

Climate Central tarafından yapılan araştırmaya tarafından ABD’nin kuzeydoğusunda da kış sıcaklıkları yükseldi. Son 50 yıllık dönemdeki kış sıcaklığı artışı ise 4,8 santigrat derece oldu. Çeşitli eyaletlerde sıcaklık değişiminin etkileri kesin oldu.

Philadelphia’da sıcaklık ortalama 4,8 derece artarken kış mevsiminde 19 gün sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde oldu. Atlantic City ve New Jersey’de sıcaklık artışı 4,3 derece oldu. Normalden daha sıcak geçen günlerin sayısı ise 14 olarak açıklandı. Allentown ve Pennsylvania ise 3,8 derece daha sıcak hale geldi ve sıradan üstü sıcaklıkta günlerin sayısı da 14 oldu.

Araştırmada ele alınan aylar Aralık, Ocak ve Şubat oldu. Farklı istasyonlardan gelen sıcaklık verilerinin ortalamasının alınmasıyla elde edilen çizelgeler, 1979-80 kışı ile karşılaştırıldı. İstasyonların %98’inde asgari 2 derecelik sıcaklık artışı tespit edildi.

Küresel ısınmanın delili

küresel ısınma

Araştırmacılar aralarında bulunan meteoroloji uzmanı Sean Sublette, yaptığı açıklamada 50 yıllık bu verilerin Philadelphia bölgesindeki küresel ısınma etkisi konusunda net bir kanıt ortaya koyduğunu söyledi. Son 50 yılda sıcaklığın durmadan arttığını ve bir düşüş görülmediğini açıklama etti.

hemen Güneş de düşük olduğu periyotta bulunuyor. Bu süreçte sıcaklıklar genellikle daha düşük oluyor. gerçi sıcaklık artışı gözle görülebiliyor. Uzmanlar, küresel ısınmaya karşısında bir lahza önce harekete geçme çağrısında bulunmaya devam ediyor.

Comments
To Top