Haber

ABD’de Görülen Metal Yapıdaki Gizemli Monolit, Meğer 4 Yıldır Oradaymış

ABD’de Görülen Metal Yapıdaki Gizemli Monolit, Meğer 4 Yıldır Oradaymış

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki verimsiz arazide, metal yapılı bir monolit bulunduğundan bahsetmiştik. Yetkililerin açıklamalarını da sizlerle aktardığımız haberimizde, bölgenin ziyaretçi akınına uğramaması için monolitin yerinin gizlendiğini de söylemiştik. Bugünse fazla daha öbür bir gelişmeyle karşınızdayız. Monolit meraklıları, gizemli yapının yerini Google Earth aracılığıyla bulmayı başardılar.

Kullanıcılar, monolitin yerini keşfettikten daha sonra popüler bir forum olan Reddit‘in yolunu tuttular. Google Earth üzerinden alınan verileri paylaşan Reddit üyeleri, böylelikle monolitin yerini milyonlarca kişi tarafından öğrenilmesini sağlamış oldular. görünürde esrarengiz monolitle yapılmış özçekimlerin internette patlaması, artık sadece lahza meselesi.

Esrarengiz monolit, Google Earth’ten böyle görünüyor

Google Earth

Reddit kullanıcıları tarafından yapılan paylaşımlara kadar Utah’taki monolit, oraya yeni gelmedi. Hatta Google Earth’e kadar laf konusu monolit, 2015 ila 2016 yılından beri orada. Şüphesiz bundan çok daha öncesi olabilir ancak uydu verilerinin en son o yıllarda güncellenmesi, monolitin en azından 4-5 yıldır orada olduğunu gözler önüne seriyor.

Monolitle ilgili resmi açıklama da geldi

Utahlı yetkililer, esrarengiz monolitle ilgili açıklamalarda bulundular. Yapılan açıklamalarda, monoliti gömen kişinin, bu işlem için ciddi bir süre ayırmış olması gerektiği ifade edildi. Bir lokal yönetim sözcüsü, gömme ve şekil verme işleminin bir şekilde yapıldığını, bunun fazla garip olduğunu ifade etti. Monolitin bulunduğu yerin yakınlarında yollar olduğunu oysa 3 metrelik bir metalin oraya nasıl götürüldüğünün hala anlaşılamadığını söyleyen sözcü, bunun bir delilik olduğunu dile getirdi.

ABD'de bulunan 3 metrelik monolit

Google Earth üzerinden yapılan incelemelerde, monolitin bulunduğu yere en yakın olan otoyolun, bir buçuk saat mesafede olduğu görülüyor. Monoliti dikmek için oraya dışarı giden muhtemel kişi ise uzunca bir vakit baştan başa yol bile olmayan patikaları aşmak zorunda kalmış. Yetkililerse oraya herhangi bir araçla gitmenin böylece de mümkün olmadığını ifade ediyorlar. Bu konuda meraklılar için de bir açıklamada bulunan yetkililer, arazi araçlarıyla bile bölge gidilmesi durumunda sözde yolda kalınacağını, kurtarma ekiplerine gereksinim duyulacağını ifade ediyorlar.

Eğer sizler de bu esrarengiz yapının kendisini ve çevresini araştırmak için Google Earth göstermek isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanarak monolitin olduğu lokasyona erişebilirsiniz.

Comments
To Top