Haber

ABD’de Covid-19 Aşılarının Başlayacağı Tarih Duyuruldu

ABD’de Covid-19 Aşılarının Başlayacağı Tarih Duyuruldu

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ve Türk Bilim İnsanları kadar kurulan partneri BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısının ABD’de ivedi uygulama yetkisi için, geçtiğimiz Cuma günü FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) onayı başvurusu yapılmıştı. 

FDA’nın Aşı Danışma Komitesi 10 Aralık’ta toplanacak. Covid-19 Aşı Programı Başkanı Dr. Moncef Slaoui yaptığı açıklamada, amaçlarının aşıları 24 saat içerisinde aşı bölgelerine göndermek olduğunu ve onaylanması halinde aşı işleminin 11 ya da 12 Aralık’ta başlayacağını söyledi.

Aşı %95 etkiliydi

covid 19

ABD’li hap firması Pfizer ile Almanya’da faaliyetlerine devam eden BioNTech kadar geliştirilen ve “BNT162b1” adı verilen koronavirüs aşısıyla ilgili olarak 18 Kasım’da bir ilan üretilmiş ve aşının virüsü önlemede %95 etkin olduğu açıklanmıştı. Bu tanımlama büyük coşku yaratmıştı.

ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ülke çapında koronavirüs vakalarında büyük artış yaşandığı konusunda vatandaşları uyarmış ve 26 Kasım’a denk gelen Şükran Günü tatili için gezi etmekten kaçınmalarını istemişti. 

ABD’de toplam koronavirüs vaka sayısı 12 milyon 470 bini aşarken toplam ölümlerin sayısı ise 262 bine yaklaştı. Keza ülkedeki koronavirüs nedenli can kayıpları, Mayıs 2020’den bu yana en yüksek noktaya çıktı. 

Aşı çalışmaları devam ediyor

covid-19

Pandemi dünya çapında yaşamı etkiledikten daha sonra dünyanın dört bir yanında araştırmacılar aşı ilerletmek için düğmeye basmıştı. Geçtiğimiz günlerde Çin’de de geliştirilen bir aşı duyurulmuştu. sonra başka aşı açıklamaları da gelmişti.

Ülkemizde de aşıların güvenli olduğu ve gerekli başarıyı gösterdiği anlaşıldıktan sonradan aşılama çalışmaları yapılacak. Böylelikle bu koronavirüs pandemisinin geride kalması için önemli bir adım atılmış olacak. O zamana dek sosyal mesafeyi korumaya, maske takmaya ve temizliğe itina göstermeye devam etmek gerekiyor.

Comments
To Top