Haber

ABD’de Çorak Bir Arazide, Metal Yapıya Benzer Gizemli Bir Monolit Bulundu

ABD'de Çorak Bir Arazide, Metal Yapıya Benzer Gizemli Bir Monolit Bulundu

ABD’de çalışmalarını sürdüren biyologlar, Utah eyaletindeki çorak bölgelerden birinde, uyarı çeken bir keşif yaptılar. Adamakıllı talih eseri yapılan buluş, metalden oluşmuş bir monolitin ta kendisi. Bilim insanları, kimselerin yaşamadığı bu arazide yer alan monolitin nasıl oluştuğu ve oraya nasıl geldiği konusunda hiçbir veri sahibi değiller.

Bilim insanları, monolitin keşfini havadan yaptılar. Bölgedeki büyük boynuzlu koyunları saymak için helikopterle uçan bilim insanları, baht eseri monoliti buldular. Bilim insanları fazlasıyla heyecanlandıran bu olayın gizemi kolay kolay çözülecek gibi görünmüyor.

İşte Utah’ın verimsiz arazilerinde bulunan o monolit

Utah'ta bulunan monolit

Utah’ta yer alan monolitin boyu, yaklaşık 3 metre. Bugüne değin çorak bir arazide keşfedilmeyi beklemiş olan monolitin hammaddesi ise şu lahza için bilinmiyor. Bilim insanları, monolitle ilgili araştırma yapılıp yapılmayacağına dair de herhangi bir açıklama yapmadılar. Keza uzmanlar, monolitin binlerce ziyaretçi alacağını düşünerek, bu gizemli yapının yerini tam olarak açıklamadılar

Monolitler, tarihin en fazla tartışılan konularından bir tanesi. Doğal veya teknolojik oldukları konusunda hala tartışılan yapılar, genelde çok sert metaller olarak karşımıza çıkıyorlar. Uzmanlar, yer altına doğru sürekli yapıların erozyon sebebiyle ortaya çıktığını da düşünüyorlar. Fakat doğal bir yapının bu denli sürükleyici olması, bazı kesimlerin entrika teorileri üretmesine de yol açıyor. Örneğin bazı kesimler, monolitlerin uzaylılar tarafından inşa edildiğine inanıyorlar. 

Comments
To Top