Haber

ABD’de Bir Haftada Yarım Milyon Dozdan Fazla Koronavirüs Aşısı Uygulandı

ABD'de Bir Haftada Yarım Milyon Dozdan Fazla Koronavirüs Aşısı Uygulandı

ABD Rahatsızlık Denetleme ve Korunma Merkezleri (CDC) göre pazar günü yapılan açıklamada ülkedeki sıhhat çalışanlarının, tarihin en büyük aşılama kampanyasının birincil haftasında yarım milyondan pozitif COVID-19 aşı dozu uyguladığı belirtildi.

Dozlar, başlıca ülke çapında virüse aleyhinde ön saflarda çalışan sağlık durumu çalışanları ile uzun süreli bakım tesisi sakinlerine dağıtıldı. Bloomberg göre aktarılanlar arasında bugüne dek 2,84 milyon doz dağıtıldığı ve bunlardan 556.208’inin halihazırda uygulandığı bilgisi yer alıyor. Dağıtılan ve uygulanan bu aşıların Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirildiği de belirtiliyor.

Dağıtılan ve uygulanan aşılar Pfizer’a ait:

aşı

Eyalet yetkilileri, Pfizer’ın yeterince hap teslim edemediğini bahis ederken şirketten yapılan açıklamada ise “Depomuzda bekleyen milyonlarca doz daha var, fakat şu lahza itibarıyla ek dozlar için herhangi bir sevkiyat talimatı almadık” ifadeleri kullanıldı.

The New York Times’ın haberine göre, 2,9 milyon doz aşının tamamı uygulansa bile afiyet çalışanları ve uzun süreli bakım evi tesisi sakinleri için yeterli olmayacak. Raporda bununla beraber federal düzenleyicilerin geçtiğimiz cuma günü Moderna kadar geliştirilen ve önümüzdeki günlerde dağıtılması beklenen ikinci aşıya acele başvuru formu onayı verdiğini belirtiyor.

BioNTech’in aşısı gibi RNA tabanlı olan Moderna aşısının nakliye esnasında sıradan derin dondurucuların sağlayabileceği bir ısıda tutulması gerekiyor ve bu nedenle dağıtımı daha kolay. öte yandan Pfizer / BioNTech aşısının -70 santigrat derecede tutulması gerekiyor.

Uzun bir süredir salgının merkezi konumunda yer alan ABD’de şimdiye değin 18 milyondan pozitif kişi virüse yakalandı ve 300 binden artı kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Geçtiğimiz gün 42 bin 101 yeni vaka ifade eden ülke, bu alanda zirvede bulunmaya devam ediyor.

Comments
To Top