Haber

ABD, uluslararası gezginlerden negatif test talep edecek

ABD, uluslararası gezginlerden negatif test talep edecek

Rahatsızlık Yoklama ve Önleme Merkezlerinden Salı günü yapılan duyuruya tarafından, milletlerarası bir uçuşla Amerika Birleşik Devletleri’ne gezi eden herkesin, yolculuktan önceki üç gün içinde negatif COVID-19 testinin kanıtını göstermesi gerekecek. Emir 26 Ocak’ta yürürlüğe girecek.

Detaylı egzersiz zorunluluğu, CDC’nin Birleşik Krallık’tan gelen herkesin uçuşlarından önceki 72 saat içinde negatif bir test sonucu alması gerektiği talimatını vermesinden birkaç hafta sonra geliyor. Bu sipariş, Birleşik Krallık’ta yayılan daha bulaşıcı bir koronavirüs varyantı hakkındaki endişelere dayanıyordu. Bu varyant zaten Amerika Birleşmiş Devletleri’nde mevcuttur.

Deneme, COVID-19 yayılma riskini büsbütün ortadan kaldırmasa da “uçaklarda, havalimanlarında ve varış noktalarında yayılmayı azaltarak seyahati daha güvenli, daha dinç ve daha sorumluluk sahibi ayla getirebilir”, CDC Direktörü Robert Redfield yaptığı açıklamada,

ABD havayolları, bu tür bir programın şu anda yürürlükte olan seyahat yasakları ve diğer kısıtlamaların yerini alması gerektiğini savunuyor. Yurttaş olmayan ya da kalıcı ikametgahı olmayan kişilerin, seyahatlerinden önceki 14 gün içinde Çin ve Birleşmiş Krallık gibi ülkelerde bulunmuş olmaları halinde ABD’ye yolculuk etmelerine şu anda izin verilmemektedir.

“Amerika Birleşik Devletleri’ne giden yolcuların testlerini artırmaya odaklanan iyi planlanmış bir programın, bu hedefleri acilen yürürlükte olan detaylı yolculuk kısıtlamalarından çok daha etkin bir şekilde ilerleteceğine inanıyoruz”, CEO Calio Bir ticaret grubu olan Airlines for America, Başkan Yardımcısı Mike Pence’e bu ayın başlarında yazdığı bir mektupta söyledi.

Deneme, koronavirüs bulaşmış bazı yolcuları yakalayabilir, oysa bu çok iyi bir sistem değildir: birisi yolculuktan önceki gün negatif deneme yapabilir ve arkasından semptomlar geliştirebilir veya havaalanına bu vesileyle virüse yakalanabilir. COVID-19 da zaten ABD içinde rekor seviyelerde yayılıyor. Her gün ortalama 250.000 vaka rapor edilmektedir.

Comments
To Top