Haber

ABD, TikTok’un Ülkedeki Operasyonlarını Satması İçin Tanınan Süreyi Uzattı

ABD, TikTok'un Ülkedeki Operasyonlarını Satması İçin Tanınan Süreyi Uzattı

Bilgi ihlalleri nedeniyle uzun süredir ABD hükümetinin radarında olan Çin merkezli video paylaşım uygulaması TikTok, görünürde ülkedeki varlığını bir süre daha devam ettirecek. Aktarılanlara tarafından ABD hükümeti, Çinli ByteDance şirketine ait video paylaşım uygulaması TikTok’un satışı için son tarihi 15 gün daha uzattı.

Bayağı şartlarda ABD hükümetinin TikTok’a tanıdığı süre, 12 Kasım günü sona eriyordu. Tanınan 15 günlük ek süreyle birlikte şirket, 27 Kasım tarihine değin ülkedeki faaliyetlerine devam edebilecek. Şirket, yaklaşık iki ay önce Trump yönetiminden TikTok’un bir kısmını Oracle Corp. ve Walmart Inc.’e devretme anlaşması için zımni onay almış olsa da anlaşma hiçbir süre sonuçlandırılmadı.

Bölge hâkimi, Ticaret Bakanlığı’nın TikTok’u ülkede ambargo kararını engellemişti:

TikTok

Geçtiğimiz günlerde ABD’li Bölge Hâkimi Wendy Beetlestone, aldığı bir kararla Ticaret Bakanlığı’nın TikTok’u ülkede yasaklama kararını engellemişti. Bu kararın peşinde yapılan duyuruda Ticaret Bakanlığı, mahkeme emrine uyulacağını fakat başkanlık emrini de faal bir şekilde savunmakta kararlı olduğunu bahis etti.

Çin merkezli ByteDance, kullanıcıların dudak senkronize videoları oluşturup paylaştığı bir sosyal paylaşım uygulaması olan Musical.ly’yi 1 milyar dolar karşılığında satın alarak TikTok olarak her tarafta markalandırmıştı. Kısa sürede fenomen ışık halkası gelen kullanım, pek fazla ülkede bilhassa ergenler tarafından büyük ilgi görüyor.

Bu noktada ABD’de 100 milyondan pozitif kullanıcısıyla dünyanın en popüler uygulamalardan biri olan TikTok, bununla birlikte çatı şirket ByteDance’in Çin dışındaki en kayda değer hizmeti konumunda bulunuyor.  TikTok ile ABD hükümeti arasındaki polemiğin gelecekte nasıl bir boyut kazanacağını daima birlikte göreceğiz.

Comments
To Top