Haber

ABD Ticaret Bakanlığı, Çin Merkezli 60’tan Fazla Şirketi Kara Listeye Aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, Çin Merkezli 60'tan Fazla Şirketi Kara Listeye Aldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, görevdeki son haftalarında Çin üzerindeki baskıyı artırmaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı’ndan gün içerisinde yapılan açıklamada, içlerinde ülkenin en büyük yonga üreticisi SMIC ve drone üreticisi DJI’ın da bulunduğu Çin merkezli 60’tan pozitif şirketin kara listeye alındığı duyuruldu.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ilk olarak Fox Business’a yaptığı açıklamayla iddiaları doğrularken haberin peşinde Çin’in en büyük yonga üreticisi SMIC’nin hisseleri Hong Kong’da %5,2 değerinde kaybetti. SMIC, Çin’in en büyük mikroçip üreticisi olmanın yanında mobil irtibat ve 5G teknolojilerinde çalışmalar yürüten Qualcomm ve Broadcom gibi teknoloji şirketlerinin en manâlı tedarikçilerinden biri olarak biliniyor.

ABD, milli emniyet gerekçesiyle birçok Çinli şirketi kara listeye aldı:

Çin & ABD

“Ulusal güvenliği koruma” gerekçesiyle çoğu şirketi kara listeye ekleyen Ticaret Bakanlığı, laf konusu şirketlerin belirli ABD teknolojilerini edinme kabiliyetinin sınırlanacağını, ABD’li ihracatçıların bu şirketlere satış gerçekleştirmek için lisans başvurusu yapması gerekeceğini belirtti.

Açıklamada, SMIC ve DJI’ın yanı sıra 60’ın üstünde şirketin, ABD’nin ulusal güvenlik ya da dış politika çıkarlarına tutarsız olduğu düşünülen eylemleri sebebiyle kara listeye eklendiği aktarıldı.

Bakanlığın açıklamasına tarafından bu şirketler aralarında Çin’deki insan hakları ihlallerine imkân tanıyan, Güney Çin Denizi’ndeki silahlanmayı ve hukuka tutarsız denizcilik iddialarını destekleyen, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun programlarını cesaretlendirmek için ABD menşeli malları satın bölge kuruluşlar ile ABD’nin ticari sırlarını çalmaya teşebbüs eden kuruluşlar yer alıyor.

Yasaklamalarla ilgili konuşan ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, konuya ilişkin değerlendirmesinde “Gelişmiş ABD teknolojisinin, gitgide artarak daha savaşçı bir hasımın ordusunu oluşturmasına muavin olmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top