Haber

ABD, Moderna’nın Koronavirüs Aşısı İçin Yeşil Işık Yaktı

ABD, Moderna'nın Koronavirüs Aşısı İçin Yeşil Işık Yaktı

Her gün yüz binlerce Covid-19 vakası tespit edilen ABD, son derece kötü günlerden geçiyor. bu nedenle ABD, Pfizer ve BioNTech kadar geliştirilen Covid-19 aşısına onaylama veren birincil ülkelerden biri olmuştu. Aşıya olan gereklilik gittikçe artıyor ve ABD, son olarak Moderna’nın geliştirmiş olduğu Covid-19 aşısına da yeşil ışık yaktı.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Danışman Kurulu, geçtiğimiz günlerde bir toplantı gerçekleştirdi. Kurul, toplantının peşinde Moderna aşısının güvenilir olduğunu açıklayarak bir lahza önce aşı uygulamalarına başlanması gerektiğini belirtti. Moderna, devlete ait onaydan geçtiği takdirde Pfizer ve BioNTech aşısından sonradan ABD’den tasdik bölge ikinci aşı olacak. 

FDA, Moderna aşısının bir an önce kullanılmasını tavsiye ediyor

moderna aşısı

Milyonlarca vakanın görüldüğü ABD’de aşıya olan ihtiyaç en üst seviyelere çıkmış durumda. ABD, Pfizer ve BioNTech’in geliştirmiş olduğu Covid-19 aşısını, FDA onayından geçmesinin arkasında hızlı bir şekilde uygulamaya başlamıştı. Şimdilerde ise FDA’nın Moderna kadar geliştirilen ilaca onaylama vermesi bekleniyor.

FDA Danışman Kurulu, %94,2 etkin olduğu açıklanan Moderna aşısının kullanılmasını nasihat ederek, bir lahza önce uygulamalara başlanması gerektiğini açıkladı. FDA göre resmen onaylama verildikten sonra, 5,9 milyon doz aşının ABD’de dağıtıma çıkması bekleniyor. 

Comments
To Top