Haber

ABD Kongre Üyesi, Seçim Kampanyası Bağışlarını Steam’de Yedi

ABD Kongre Üyesi, Seçim Kampanyası Bağışlarını Steam'de Yedi

ABD kongre üyesi Duncan Hunter, 2016 yılında  tercih bağışlarından 1300 doları Steam’de harcamakla suçlanmıştı. Hunter ise birincil harcamanın kazara oğlu kadar yapıldığını, sonrasında harcamayı iptal etmeye çalışırken rastlantı sonucu harcama yaptığını söylemişti.

Gerçekler ise fazla daha bambaşka imiş. görünürde 1300 dolar sadece buzdağının görünen kısmı. Hunter’ın tüm yalanlamalarına karşın iki sene sonradan, Hunter ve eşinin tercih kampanyasından elde edilen 250 bin doları kendi giderleri için harcadı ve sahte faturalarla gizledi. 

Bakkal harcamasından İtalya tatiline

hunter

Task & Purpose adlı askeri yayında yer alan bilgilere kadar jurnal bakkal harcamalarından ailecek yapılan 14 bin dolarlık İtalya tatillerine dek derhal her şeyi seçmenlerin seçim kampanyası için bağışladığı paralarla karşıladı.

Ayrıca Hunter’ın Steam’de harcadığı rakamın da tahmin edilenden pozitif olduğu ortaya çıktı. Hunter’ın platformda harcadığı para tamamen 1528 dolar 68 sent olarak açıklandı. Bu da bol miktarda oyun ve oyun içi içeriği anlamına geliyor.

O dönemde kongre üyesinin kampanya yöneticisi olan eşi Margaret Hunter, Haziran 2019’da suçlu bulunmuş ve 3 yıl gözetim ile 8 ay ev hapsi cezasına çarptırılmıştı. Hunter ise Ekim 2020’de 11 ay hapis cezasına çarptırılmış ancak cezası pandemi sebebiyle ertelenmişti.

Trump Hunter’a af çıkardı

donald trump

öte taraftan Hunter herhangi bir şekilde hapishanede yatmayacak. NPR’in haberine göre Hunter, yakın zamanda Beyaz Saray’a veda edecek olan ABD Başkanı Donald Trump tarafından affedildi. Yargı Bakanlığı internet sitesine göre bu karar, o kadar fazla kongre üyesinin talebiyle alındı.

Hunter’ın affı, ABD Başkanı kadar 22 Aralık’ta gerçekleştirilen 15 affın biriydi. Diğer aflar arasında 17 Iraklı sivili öldüren dört eski Blackwater paralı askeri, Trump’ın tercih kampanyası ile Rusya bağlantısı araştırmasında FBI incelemesinde yalan söyleyen bir polis memuru gibi kişiler bulunuyordu.

Comments
To Top