Haber

ABD hava ve iklim felaketlerinden kaynaklanan hasarlar 2020’de yeni bir rekora ulaştı

ABD hava ve iklim felaketlerinden kaynaklanan hasarlar 2020'de yeni bir rekora ulaştı

ABD 2020’de rekor sayıda milyar dolarlık felaket yaşadı. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) göre, geçen sene yirmi iki yıkım ABD’ye kümülatif 95 milyar dolara mal oldu. Bu, 16 felaketin en düşük bir milyar dolarlık hasara yol açtığı 2011 ve 2017 yıllarında belirlenen önceki rekorları alt üstteki ediyor.

İklim değişikliği ABD’yi cebinden vuruyor

NOAA’nın duyurusu, iklim değişikliğinin vurulduğuna dair en son sinyal. ABD cebinde zorlama. Rapor, sigorta şirketi Munich Re tarafından 2020 yıkım maliyetlerini de hesaplayan ve 2019’dan bu yandan ABD’de az daha iki katına çıktığını saptayan başka bir raporun yayınlanmasının arkasında geliyor.

“İklim değişikliği, kayıpların bu artış eğiliminde rol oynuyor, Munich Re baş iklim bilimcisi Ernst Rauch, The New York Times’a verdiği demeçte.

NOAA’ya göre sıcak hava dalgaları ve kuraklıklar tek başına 4,5 milyar dolarlık hasara niçin oldu. Sıcak ve kuru şartlar, batıdan yayılan, benzeri görülmemiş orman yangınlarını da körükledi. Flames, ülke genelinde 2000’den beri maksimum 10 milyon hektardan pozitif yer kapladı. Colorado geçen sene şimdiye kadarki en büyük orman yangınlarından üçünü fark etti, Kaliforniya ise yanan birçok dönüm için önceki rekorunu ikiye katladı. sonuç olarak, orman yangını hasarları 2020’de 16 milyar doları aştı.

Son derece etkin Atlantik kasırga sezonu da maliyetli oldu. Yorucu bir sezonun sonunda, NOAA’nın milyar dolarlık facia listesinde bu sene hiç olmadığı değin çok tropikal siklon vardı. Bu yedi kasırga bir araya geldiğinde 40,1 milyar dolarlık bir fiyat etiketi ile geldi.

“Bu çılgınlıktı.”

Florida Eyalet Üniversitesi’nde meteoroloji profesörü yardımcısı Allison Wing, Kasım ayındaki kasırga sezonunun sonuna içten The Verge’ye verdiği demeçte, “Çok çılgınca oldu” dedi.

NOAA’nın listesinde on şiddetli hava olayı daha vardı, Teksas’taki batmış fırtınaları ve Ortabatı’daki milyonlarca dönüm ekine zarar veren derecho dahil. 10 Ağustos’ta sadece 14 saat içinde rüzgar fırtınası 11 milyar dolardan artı hasara neden oldu. Kasırga salgınları Güneydoğu’da da evleri ve binaları yerle bir etti.

Metro Nashville Havaalanı Kurumu Çarşamba günü John’u duyurdu. C. Şehrin batı yakasındaki Tune Havalimanı, son kasırga nedeniyle yalnızca altyapılar hasarından yaklaşık 93 milyon dolar zarar fark etti. pic.twitter.com/4nB7iPsdE7

— NashvillePost (@NashvillePost) 4 Mart 2020

2020 pek fazla nedenden dolayı bir felaketti, ama hava durumu ve iklimle ilgili afetler daha büyük bir küresel ısınmanın yarattığı tahribat modeli. Bu, ABD’nin bir yıllık yılında 10 milyar dolardan fazla yıkım yaşayan olduğu art arda altıncı yıl oldu.

Comments
To Top