Haber

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden Moderna Aşısı Açıklaması: Beklentileri Karşılıyor

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden Moderna Aşısı Açıklaması: Beklentileri Karşılıyor

1 yıldır dünya gündemini meşgul eden koronavirüse aleyhinde geliştirilmekte olan birçok aşı bulunuyor. Bu konuda umutların yüksek olduğu aşılardan bir tanesi de ABD’de geliştirilen Moderna aşısıydı.

Bugün, ABD merkezli Moderna şirketi tarafından geliştirilen aşıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi kadar yapılan açıklamada Moderna aşısının beklentileri karşıladığı belirtildi. Aşının, 18 yaşın üstündeki yetişkinlerde herhangi bir sağlık sorunu olmadan etkin olduğu dile getirildi.

Moderna aşısının başarı oranı %94,1

moderna, moderna aşısı

Başarı oranı %94,1 olarak açıklanan Moderna aşısının çalışmalarında bulunan 30 kişinin ciddi koronavirüs vakası olduğu ve aşının bu vakaların tamamında etkin olduğu dile getirilmişti. Modern aşı ekibinin başındaki ad olan Dr. Tal Zaks, aşılarının son derece etkin olduğunu ve salgını yok etmede önemli rol oynamayı umduklarını dile getirdi.

Natürel aşı konusunda bağışık süresi de oldukça merak edilen noktalardan bir adam başına oluyor. New England Journal of Medicine dergisinde yer alan makaleye kadar Moderna göre geliştirilen alı minimum 3 ay baştan başa bağışıklık kazandırabiliyor.

Hem Moderna aşısının emrindeki etkileri de Amerikan Tabipler Birliği uzmanları tarafından açıklanmıştı. Buna tarafından Moderna aşısı test gönüllerinde ast etkilerin dağılımı şöyle olmuştu:

Aşının ilk dozunda %2’lik kesimde aşı yapılan bölgede sancı ve acı İkinci dozda %9,7’lik kesimde dermansızlık, %8,9’luk kesimde kas ağrısı %5,2’sinde eklem ağrısı %4,5’inde baş ağrısı görüldüğü açıklanmıştı.

Bu emrindeki etkiler, ilk başta gözleri birazcık korkutsa da uzmanlar tarafından yapılan açıklamada bu ast etkilerin zararsız olduğu belirtilmişti.

Comments
To Top