Haber

AAA PC Oyunlarını Avuçlarınızın Arasına Getirecek Taşınabilir Oyun Bilgisayarı: GPD Win 3

AAA PC Oyunlarını Avuçlarınızın Arasına Getirecek Taşınabilir Oyun Bilgisayarı: GPD Win 3

Akıllı telefonların hemen her cepte yer almaya başlamasıyla birlikte taşınabilir oyun konsollarına olan ilgi bir anda değil oldu. Ancak hemen şimdi geliştirme aşamasında olan GPD Win 3 adlı taşınabilir oyun bilgisayarı (evet, konsol değil bilgisayar), mobil oyun deneyimini her yerde ayrı bir noktaya getirebilir.

5,5 inçlik HD çözünürlükte IPS bir ekrana sahip olan GPD Win 3, ekran konusunda akıllı telefonların ardındaki kalıyor olsa da sunmuş olduğu özellikler ile akıllı telefonların birkaç adım önüne geçiyor. Her şeyden önce GPD Win 3, bir 11. tür Intel Core i5-1135G7 veya Intel Core i7-1165G7 işlemciden zorlama alıyor. böylece de Android işletim sistemi ile değil, Windows 10 işletim sistemi ile karşımıza çıkıyor.

Portatif oyun bilgisayarı: GPD Win 3

GPD Win 3

GPD Win 3, grafik gücünü Intel Xe GPU’dan aldığı için bir oyun bilgisayarına kıyasla sınırlı, zeki telefona kıyasla ise oldukça yüksek bir grafik performansı sunuyor. Hem bu küçük cihazın içinde 16GB LPDDR4-4266 RAM ve 1TB PCIe 3.0 SSD gibi güzel donanımlar da bulunuyor. Hem daha iyi bir performans için PCIe 4.0 SSD de seçim edebiliyorsunuz.

GPD Win 3 bağlantılar

GPD’ye tarafından Win 3, böylece çok AAA oyunu 60 FPS’in üzerinde oynatabilecek. Şirket, örnek olarak gösterdiği videolarda Win 3’ün GTA V ve Monster Hunter World gibi oyunları takriben 50 FPS, Battlefield 1 ve Borderlands 3’ü ise yaklaşık 60 FPS’te çalıştırabildiğini gösterdi. Ancak hedefiniz Cyberpunk gibi daha da üst düzey oyunları oynamaksa, Win 3 içten bir seçim olmayabilir.

win 3

Win 3, Nintendo Switch yarı apaçık ekran, yanlarda denetleme tuşları yer alan bir tasarıma sahip. Cihazın farkı, ekranın yukarı kaydırılabiliyor ve altından QWERTY klavye çıkıyor olması. Win 3’ün Windows 10 ile çalıştığını düşünürsek QWERTY klavyenin not alma gibi işlevler için yardımsever olabileceğini söyleyebiliriz.

Üzerinde varsayılan olarak USB Type-A, 3,5 mm kulaklık girişi gibi bağlantı opsiyonları bulunan Win 3, bağlanabildiği port bir uçtan bir uca HDMI ve USB Type-C temas desteği de sunuyor. Henüz geliştirime aşamsında olan GPD Win 3, yakında Indiegogo’da fon toplamaya başlayacak. Aygıt için belirlenen açılış fiyatı ise 799 dolar olarak açıklandı.

Comments
To Top