Haber

9 Haneli Adres Kodu Sistemi Geliyor: Açık Adresten Ne Farkı Var, Nedir ve Nasıl Çalışacak?

9 Haneli Adres Kodu Sistemi Geliyor: Açık Adresten Ne Farkı Var, Nedir ve Nasıl Çalışacak?

Türkiye’de bildiğimiz anlamdaki adres sistemi yakın zamanda değişiyor. Bundan Böyle uzun uzun cadde, cadde, apartman, numara gibi detaylı bilgiler yerine sadece adrese özel oluşturulan kodu kullanabileceksiniz. 9 haneli adres kodu sistemi ile öncelikle devlet daireleri ve kargo firmaları edinmek üzere böylece fazla operasyon esnasında adres bilgilerinizi herkesin içinde ayrıntılı olarak söylemekten kurtulacaksınız.

Kolaylıklarına karşın 9 haneli adres kodu sistemi ile ilgili kafa karıştıran ve tartışılan noktalar da var. Misal tahsis etmek gerekirse, tek bir rakamın yanlış anlaşılması durumunda kargonuzun başka bir şehre gitme durumu olabilir. Sizin için 9 haneli adres kodu sistemi nedir, nasıl çalışacak, olağan adres sisteminden ne farkı var sorularını yanıtladık ve sistem ile ilgili bilmeniz gereken detayları anlattık.

Açık adres yerine geçecek 9 haneli adres kodu sistemi nedir?

harita

9 haneli adres kodu sistemi, Doğal Facia Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından zorunlu yer sarsıntısı sigortası için kullanılan 10 haneli ev kodu sisteminin genel kullanıma yayılacak bir versiyonudur. Nüfus Müdürlükleri göre verilecek adres kodu, hayatın her alanında geçerli olacak.

Nasıl oysa resmi işlemlerde başlıca adı, baba adı, doğum yeri gibi bilgileri uzun uzun açıklamak yerine sadece TC kimlik numaramızı veriyoruz, adres kodu bir uçtan bir uca de uzun uzun adres detayları tahsis etmek yerine adres kodumuzu söyleyeceğiz. Böylece sistemden ev adresimiz ile ilgili bütün detaylar görülebilecek.

Böyle bir sisteme geçilmesinin en büyük nedeni olarak güvenlik endişesi ve adres değişiklikleri gösteriliyor. İnsanların halka açık bir yerde bütün adreslerini söylemekten çekindikleri, sokak ve cadde isimlerinde yapılan değişikler nedeniyle adres karışıklığı çıktığı biliniyor. 9 haneli adres kodu sistemi tamamen bu durumların ve hatalı adres yazımlarının ortadan kalkacağı düşünülüyor. 

Adres kodu sisteminin açık adresten ne farkı olacak? 

adres

Teknoekip caddesi, İzmo mahallesi, No: 2/1, Bornova / İZMİR

Normalde yukarıdaki gibi olan adres yazması bile güç olan açık adresiniz yerine artık sadece 20-66-80-308 gibi bir kod söylemeniz tatmin edici olacak. Bu kod, tıpatıp TC kimlik numaranızın sizi temsil etmesi gibi adresinizi temsilcilik edecek.

Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı tarafından yapılan açıklamaya kadar, 9 haneli adres kodu sistemi ile verilen adres kodu ayrıca kişiye keza de adrese özel olacak. Yani bir vatandaş adres kodu aldıktan sonradan taşınsa bile dilerse sistem bilgilerini değiştirerek adres kodunu kullanmaya devam edebilecek. 

Adres kodu sistemi iyice nasıl çalışacak?

edevlet

9 haneli adres kodları kişinin bulunduğu bölgenin Nüfus Müdürlükleri tarafından verilecek ancak kodu olmak için müdürlüğe gitmenize lüzum yok, işlemler e-Devlet üzerinden yürütülecek. e-Devlet Kapısı şifresi olan her yurttaş adres kodunu çevrimiçi olarak alabilecek.

Adres kodunuzu yalnızca e-Devlet üzerinden yok, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden de alabileceksiniz. Başkan Printer’ya tarafından şu an için bütün altyapı oluşturulmuş durumda hatta testler bile başladı. Yeni sistem başlangıçta PTT Kargo ile kullanılmaya başlayacak. sonra ise bütün öteki kargo şirketleri ile kullanılabilecek.

9 haneli adres kodu sistemi esas olarak şu şekilde çalışıyor; siz e-Devlet üzerinden 9 haneli adres kodunuzu alıyorsunuz, herhangi bir yerde adresiniz istendiği süre açık adresiniz yerine adres kodunuzu söylüyorsunuz, adres kodunuz Nüfus Müdürlüğü kadar geliştirilen arayüze yazıldığı vakit adres bilgileriniz görülüyor.

Açık adres sistemi yerine 9 haneli adres kodu sistemi kullanılarak; kişilerin halka açık alanda adres bilgilerini verirken duydukları endişeyi ortadan kaldırmak, cadde ve cadde ismi değişiklikleri nedeniyle oluşan mağduriyeti ortadan uyandırmak, hatalı adres yazımları ile oluşan sorunları ortadan uyandırmak ve adres veri paylaşımını fazla daha kolay ve güvenli ayla getirmek hedefleniyor.

9 haneli adres kodu sistemi nerelerde kullanılacak?

devlet dairesi

Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı kadar yapılan açıklamaya tarafından şu anda 9 haneli adres kodu sistemi için gerekli altyapılar oluşturuldu. Devlete Ait daireler ilk önce olmak üzere bütün manâlı noktalara adres kodu verildi ve PTT Kargo için özel bir arayüz oluşturuldu.

9 haneli adres kodu sistemi ilk olarak PTT Kargo ile kullanılmaya başlayacak. Arkasında öteki kargo şirketlerinde, okul kayıtlarında, devlete ait işlemlerde, konut sigortası ve yer sarsıntısı sigortası işlemlerinde özetle, adres bilginizi vermeniz gereken bütün işlemlerde adres kodu sistemi kullanılacak. Kesinlikle bu sistem bir günde gelmeyecek, an be an yaygınlaşması planlanıyor.

Yeni sisteme dair tartışmalar da var:

harita

9 haneli adres kodu açık bir şekilde söylenirse güvenlik ihlalleri daha koly yaşanabilir, 9 hanenin herhangi bir hanesinde yaşanan yazım hatası sebebiyle kargolar, ayrı şehirlere gidebilir,

9 haneli adres kodu sistemi için İngiltere örnek gösteriliyor. Ancak İngiltere’de ayrıca açık adres keza de adres kodu söyleniyor yani olası hataların önüne geçiliyor. Sadece adres kodu kullanarak olası hataların önünün açılacağı düşünülüyor.

İyisiyle, kötüsüyle, tartışmalarıyla yakında ülkemizdeki adres sistemi değişiyor ve 9 haneli adres kodu sistemi geliyor. 9 haneli adres kodu sistemi ile ilgili düşüncelerinizi ve varsa endişelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top