Haber

8 Yıl Boyunca Pozlanan, Tarihin En Uzun Pozlama Süresine Sahip Fotoğrafı Şans Eseri Keşfedildi

8 Yıl Boyunca Pozlanan, Tarihin En Uzun Pozlama Süresine Sahip Fotoğrafı Şans Eseri Keşfedildi

Uzun pozlama, bilhassa gök cisimlerinin, türlü ışık oyunlarının ve kimi süre da etkileyici doğa ve görünüm fotoğraflarının çekiminde kullanılan bir teknik. Bu tekniği kullanarak resim üretirken, çekimi yapacağınız resim makinesini sabitlemek gerekiyor. Uzun pozlama, birkaç dakika ya da birkaç saat sürebiliyor. Diğer bir deyişle buradaki süre limiti, fotoğrafçının almak istediği görüntüye yan olarak değişiyor.

Hertfordshire Üniversitesi’nin Bayfordbury Gözlemevi’nde, David Campbell kadar talih eseri keşfedilen bu yeni fotoğrafın hikayesi ise azıcık farklı. Fotoğrafı çeken birey, Regina Valkenborgh isimli bir fotoğrafçı ancak bu fotoğrafın varlığından, keşfedildiği bu günlere dek onun da haberi yokmuş.

Tarihin en uzun pozlanan fotoğrafı

2012 yılında aynı üniversitede bir öğrenciyken teknolojik ekipmanlar kullanmadan fotoğraf sürüklemek istediği için iğne deliği kamera olarak bir bira kutusu kullanan Regina Valkenborgh, bunu öyle fazla denediğini fakat başlıca başarısız olduğunu, bu sebeple de 2012 yılında kurduğu o sistemi de şimdiden unuttuğunu söylüyor.

Aradan geçen 8 yılın gerisinde bulunduktan daha sonra ise bundan böyle bu fotoğraf, dünyanın en uzun zaman her tarafında pozlanmış fotoğrafı. Fotoğrafın en güzel yanı ise, tam 8 sene baştan başa değişmez bir noktadan gökyüzündeki hareketleri kaydetmiş olması. Valkenborgh’un fotoğrafı bulunmadan önce ise bu rekoru Michael Wesely isimli bir fotoğrafçının 4 yıl 8 ay boyunca pozladığı bir başka resim elinde bulunduruyordu.

Comments
To Top