Haber

57 Yıldır Gökyüzünü Gözetleyen Arecibo Gözlemevi Çöktü

57 Yıldır Gökyüzünü Gözetleyen Arecibo Gözlemevi Çöktü

Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı bünyesinde bulunan Arecibo Gözlemevi, bundan 57 sene önce; 1963 yılında yapı edildi. Gözlemevi, bugüne dek radyo gökbilim, atmosferik bilim ve radar gökbilim alanlarındaki bilimsel çalışmalarda etkin olarak kullanıldı.

Bilimsel çalışmalara önemli katkılar sunan Arecibo Gözlemevi bugün fazla bambaşka şekilde gündeme geldi. Gözlemevi, gece saatlerinde birdenbire kendiliğinden çöktü. Ama gözlemevinin bu çöküşü fiilen sürpriz olmadı. Zira bugüne değin o kadar fazla mühendis teleskobun çökeceğine dair tahminler yürütüyordu.

Teleskobun son halinin görüntüleri yayınlandı:

arecibo gözlemevi

Arecibo Gözlemevi’nin çökmüş halinin resimleri gündüz saatlerinde paylaşıldı ve bakış ortaya çıktı. Gözlemevinin üstünde bulunan 900 tonluk platform bundan böyle uygun değildi. Ulusal Bilim Vakfı, yaptığı açıklamada herhangi bir yaralanmanın raporlanmadığını paylaştı.

Gözlemevinin çöküşüne dair tahminler 19 Kasım günü güçlenmişti. Bu tarihte vakıf, gözlemevindeki kablolar her lahza bir hataya kurban olabileceğini açıklamıştı. Bu kusur da platformun adamakıllı çökmesini sağlayacaktı. Bunu tahmin eden Ulusal Bilim Vakfı, gözlemevini kontrollü bir şekilde yıkma kararı aldı. Fakat yaşanan bir diğer bir hata bu kararın önüne geçti.

arecibo gözlemevi

Gözlemevini güvenli bir şekilde kurtarmanın yolunun olmadığını anlayan yöneticiler bütün tesisi boşalttı ve insanları tesisin etrafından uzak tutmaya başladı. Milli Bilim Vakfı, gözlemevinin çökeceğini varsayım ettiğinden herhangi bir ilave eylem almadan çöküşü beklemeye başladı ve bu çökme sonunda gerçekleşti.

1 Aralık günü resmi olarak hizmetten çıkarılan Arecibo Gözlemevi, 57 takvim ömrünün sonuna geldi. Bilim insanları, bu gözlemeviyle 1974 yılında uzaya resimli mesaj da göndermişlerdi. Gözlemevi, sayısız çalışmanın yanı sıra Contact, GoldenEye ve daha öyle çok yapımda karşımıza çıkmıştı. Teleskobun kendi hayran kitlesi bile bulunuyordu.

Comments
To Top