Haber

5 Yıldır Tedavi Gören Şampiyon Michael Schumacher’in Çarpıcı Hayatı

5 Yıldır Tedavi Gören Şampiyon Michael Schumacher’in Çarpıcı Hayatı

Bir nesile Formula 1 yarışlarını sevdiren adam; Michael Schumacher. Az Daha Ferrari ile bütünleşen efsanevi F1 pilotu Michael Schumacher, bildiğiniz gibi yıllar önce Fransa’nın Alplerinde kayak yaparken başını bir taşa çarparak nebati hayata girmişti.

Uzun zamandır çare aşağı olan ve ara sıra hali vakti merak edilen efsane pilot hakkında bütün merak ettiklerinizi cevaplamak istedik. Çoğumuzun akşam ezanından önce evde olduğu yaşlarda Schumacher, pistlere hükmeden bir zıpırdı… Gelin detaylarıyla bu adamı birazcık daha yakından tanıyalım.

Michael Schumacher efsanesi ortaya çıkışı:

michael schumacher 2019

Almanya’nın Hermülheim kentinde 3 Ocak 1969 yılında gözlerini açan ünlü Michael, daha fazla minik yaşlarda hıza merak sardı. Babası kadar hemen şimdi 4 yaşındayken yapılan dört tekerlekli bisiklet ona yetmiyor, içindeki hız tutkusunu bastıramıyordu. Bir gün bisikleti ile yokuş altında sürat yaparak inen Schumacher, bir ağaca çarptı ve hayatındaki birincil kazayı da böylece yapmış oldu.

Babası Rolf’un Go-Kart pistinde duvar ustası ve annesi Elisabeth’in de aynı pistte kantin çalışanı olmasından nedeniyle ailesi, onu çalıştıkları Go-Kart kulübüne yazdırdı. Her ne değin ailesi orada daha çok sakinleşeceğini düşünse de Michael Schumacher, 6 yaşına geldiğinde kulüpteki şampiyonayı kazandı, kulübün en genç şampiyonu unvanını aldı. Fotoğrafını kulübün duvarına astırdı.

schumacher

Artık ünü yerel basın tamamen yayılmış ve bütün Almanya’da ses getirmişti. 1983 ve 1984 yıllarındaki Almanya Gençler Go-Kart Şampiyonası’nı iki kez üst üste kazanınca aniden Almanya’nın en fazla konuşulan genci oldu. Fakat bu ona yetmedi, çünkü gözü Avrupa Go-Kart Şampiyonası’nda idi. 

Şampiyonaya katılabilmek için de Go-Kart ehliyeti alması gerekiyordu ancak Almanya’da bu sürücü belgesi 14 yaş ve üzerine veriliyordu. O da özel izinle bu ehliyeti 12 yaş ve üzerine veren Lüksemburg’a gitgide artarak Go-Kart ehliyetini aldı ve 1987 yılında katıldığı şampiyonayı kazanarak, Avrupa Şampiyonu oldu. Lakin erişmek istediği hız ve ün bu kadarla da sınırlı değildi.

Michael Schumacher

Tarih 1988 yılına geldiğinde Go-Kart’ı bırakarak Almanya’nın yerli Formula yarışları olan Formula König’e katıldı. Yakaladığı başarılar bir uçtan bir uca Almanya’nın yerli Formula takımı Willi Weber WTS Formula 3 takımına transfer oldu. Kısa sürede listelerin üstteki sıralarına yükselen Schumacher, Mercedes’in genç takımından önerge alarak oraya geçti. Sauber – Mercedes C11 aracıyla, deyim yerindeyse pistlerini ağlatarak kariyerine sayısız şampiyonluklar ekledi.

Efsanevi pilota bu başarılar da yetmedi. Gözünü birli takıma dikmişti bir kere… O da Mercedes’e özel bir teklif sundu ve as takımıyla beraber AutoPolis – Japonya yarışında yarıştırmak için bir kısmet istedi. Belki sıralamaya bile giremezse genç takımda yarışmaya devam edecekti. 

Ne Mercedes’in ne de dünyanın hiç beklemediği bir şey oldu. Michael Schumacher, pistte bir tüm haline geldiği Sauber – Mercedes C11 aracıyla AutoPolis – Japonya yarışında farkla şampiyon oldu. Bu Vesile Ile bir F1 efsanesinin doğuşu başlamış oldu..

…ve Michael Schumacher resmen F1 pistlerine iner:

formula 1

Japonya’da pistleri ağlatan meşhur yarışçı bundan böyle tüm F1 takımlarının gözdesi olmuştu. Teklifler ardı ardına geliyor, her takım Schumacher ile sözleşme yerine getirmek için deyim yerindeyse kesenin ağzını ardına kadar açıyorlardı. Her ne dek Ferrari gibi takımlar öneri yapıyor olsa da o herkesi şaşırtan bir karara imza attı ve 1991 yılında Benetton’un F1 takımına katıldığını açıkladı.

Bennetton ile çalışmaya başladıktan yalnızca 1 yıl daha sonra yani 1992 yılında ilk F1 yarışını kazandı ve sıralamada üst sıralara yükseldi. İtalya’da elde ettiği beşincilik ile de F1’in en fazla aranan pilotlarından birisi haline gelmişti. Bu başarısını ise Meksika’da üçüncülük ve Belçika’da da birincilik izledi.

Michael Schumacher

Portekiz’de de kazanan olarak 1993 sezonunu 4. tamamlayan Schumacher, 1994 ve 1995 sezonlarını şampiyon bitirerek adını iki kez üst üste kazanan olan en geç F1 pilotu olarak yazdırdı.

Kırmızıyla buluşma… Ferrari ve Michael Schumacher birlikteliği:

ferrari schumacher

Yıl 1996’ya geldiğinde ise Ferrari’nin ısrarlarını geri çeviremeyerek Ferrari’nin F1 takımına katıldı. Bu transferin ardındaki Ferrari’nin F1 takımı neredeyse şaha kalkarak pistte üstün başarılar yakalamaya başladı. Sezon bittiğinde ise Michael Schumacher üçüncü ve Ferrari ise ikinci olmuştu. 

Michael Schumacher ve Ferrari’nin altın yılları:

michael schumacher son durum

2000 yılına geldik. Ferrari ve Michael Schumacher az kalsın et ve tırnak olmuş, birbirlerini tamamlamıştı. Ferrari, Schumacher’in istediği hızdaki arabalar yapıyor, Schumacher de Ferrari’yi şampiyon yapıyordu. Özellikle İtalya, Belçika ve Kanada yarışlarında üstün performanslar segileyen Michael Schumacher, 2000 yılında da şampiyon olarak kariyerine üçüncü F1 şampiyonluğunu yazdırdı.

Ferrari ve Schumacher ikilisi az daha artık durdurulamıyordu. Efsane pilot, 2000’in arkasından 2001, 2002 ve 2003 sezonlarının da şampiyonu olarak toplam 6 kere F1 dünya şampiyonu olmayı başardı.

Sene 2004’e geldiğinde ise Michael Schumacher rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek 13 yarışın 12’sinde birincilik elde etti.Tabii oysa bu galibiyet onu 7. F1 dünya şampiyonluğuna taşıdı. Ayrıca 2000 ile 2004 yılları aralarında tekrar tekrar beşinci defa şampiyon olarak kariyerinde bir rekora imza attı.

Bundan Böyle emeklilik vakti geldi:

michael schmacher şampiyon

defalarca gelen başarılardan daha sonra Michael Schumacher dünyanın en çok konuştuğu pilot olmuştu. Yıllık yaprakları ise 2006’yı gösteriyordu. Herkes efsanevi pilottan daha artı başarılar beklerken o herkesi şaşırtan bir tanımlama yaparak artık F1 yarışlarını bıraktığını ve emekliliğe ayrıldığını açıkladı. 

Yapılan bu yorumlama tabii fakat F1 hayranlarını çok üzmüştü, lakin neyse ama Ferrari tarafından yapılan yorumlama ile gönüllere su serpildi. Ferrari yaptığı yorumlama ile Schumacher ile çalışmaya devam edeceklerini söyleyerek onu takımın başına geçirdiklerini duyurdu. Michael Schumacher bundan böyle Ferrari takımının lideri olmuştu ve takım için dünyanın her uygun genç yarış pilotları arayacaktı.

Yer İstanbul Park, sene 2010: Mekanın sahibi geri geldi

michael schumacher

Sene 2010’u gösteriyordu artık ve bütün dünya ilgiyle İstanbul Park’ta gerçekleşecek yarışı bekliyordu. Mercedes yaptığı açıklamada İstanbul Park’ta yarışacak F1 pilotunu Michael Schumacher olarak duyurdu. Yani efsane artık geri dönmüştü.

Kısa süren emekliliğin ardından Schumacher, yeniden pistlere geri dönmüştü. Her ne kadar yarışlara ara vermiş olsa da efsane tekrar benzer efsaneydi. İstanbul Park’taki yarışta güzel performans sergileyen meşhur yarışçı, bu yarışı da dördüncü bitirerek ‘mekanın sahibi geri geldi’ dedirtti.

Birbirini kovalayan iki takvim başarılardan sonradan artık Schumacher 43 yaşına gelmişti. Bundan Böyle onun için dinlenme, hayatını yaşama vaktiydi. Efsane yaptığı açıklama ile 2012 yılında son kez emekliliğe ayrıldığını duyurdu.

Lükste gözü olmayan bir şampiyon…

Michael Schumacher tedavi

Schumacher emekli olduktan daha sonra lükste gözü olmadığını herkese gösterdi. Zira kendisini insanlara yardıma adayan ünlü pilot, UNESCO kadar kendisine bahşedilen ‘İyi Gaye Elçisi’ görevine devam etti. Alışılmış devlet memuru emeklisi gibi yaşam süren efsanevi yarışçı, taraftarı olduğu FC Köln maçlarına gidiyor, acemi ligde oynayan FC Echichens takımına katkıda bulunuyordu. 

Hatta şaşıracağınız bir detaylar daha verelim. Muhtemelen kariyeri boyunca rekorlar kıran, hızı ile pistleri ağlatan Schumacher’in emekliliğinde de ultra seri spor araba kullandığını tahmin ediyordunuz lakin maalesef tahmininiz yanlış. Her ne dek Ferrari kendisine emeklilik hediyesi olarak Ferrari FFX model lüks spor araba verse de o parasıyla aldığı aile arabası Fiat 500 Abarth aracını kullandı. 

…ve keşke olmasaydı dediğimiz kaza:

michael schumacher kaza

Yaprakları Schumacher’in rekorlarıyla doymuş olan yıllık bu sefer 29 Aralık 2013’ü gösteriyordu. Michael Schumacher ve oğlu 14 yaşındaki Mick Schumacher, tatile gittikleri Fransa’daki Alp Dağları’nda kayak yapıyorlardı.

Kaydıkları pisti ayıran direklerden birisinin sağlam olmaması sebebiyle dolayı pistten çıkan Michael Schumacher, kontrolünü kaybederek yuvarlandı. Bu sırada kafasını da kayaya vurup ağır şekilde yaralandı. Hatta kaskı da paramparça oldu. Bu olaydan sonra bitkisel hayata giren Schumacher, özel olarak oluşturulan ekip kadar tedavi altına alındı.

Michael Schumacher’in tedavisi:

Michael schumacher öldü mü?

Her ne kadar kask onun hayatını kurtarmış olsa da çarpmanın etkisiyle şiddetli beyin travması geçirmişti. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş tedaviler uygulanan Schumacher için bundan böyle tek yapılacak şey dua edip beklemekti oysa ilk sevindirici haber, 7 Mart 2014 tarihinde geldi. Doktorlar yaptıkları açıklamada meşhur yarışçının durumunu stabil hale getirebildiklerini ve beynin daha fazla zarar görmesini alıkoymak için suni komaya soktuklarını açıkladılar.

Yapılan bu açıklamadan 33 gün sonradan yeni bir sevindirici haber daha geldi. Michael Schumacher’in beyin fonksiyonlarında iyileşme olduğu söylendi. Bu olaydan sonradan ise doktorların kararıyla Lozan’daki diğer bir hastaneye sevk edilen Schumacher, kasım ayına kadar burada tedavi gördü. 

Hastaneden taburcu edilmeden önce yapılan açıklamada ise Michael’a felç indiği ve bu yüzden tekerlekli sandalye kullanacağı söylendi. Ayrıca ünlü yarış pilotu söylev yetisini ve hafızasını kaybetmişti.

Peki Michael Schumacher için söylenen son şart açıklaması ne?

Ünlü yarışçının sağlık durumu hakkında yapılan son açıklamaya kadar uygulanan fizik tedavi yavaş da olsa felce iyi gelmeye başlamış durumda. Yani Schumacher tedaviye cevap veriyor. Tedavisine ise İsviçre’deki evinde devam ediliyor.

Comments
To Top