Haber

43 Yıldır Kaynağı Bulunamayan “Wow! Sinyali” İçin Olası Bir Kaynak Bulundu

43 Yıldır Kaynağı Bulunamayan "Wow! Sinyali" İçin Olası Bir Kaynak Bulundu

15 Ağustos 1977’de, Ohio Devlet Üniversitesi’nde SETI projesi kapsamında çalışmalarına devam etmekte olan Dr. Jerry R. Ehman, Big Ear radyoteleskopu ile “Wow! sinyali” olarak adlandırılan ve 72 saniye süren kuytu bantlı bir radyo sinyali tespit etmişti.

Laf konusu enerjik radyo sinyali için o dönem tek akılcı açıklamanın Dünya dışı bir akıllı yaşam formu olabileceği söylense de aradan geçen 43 yıllık sürede yapılan böylece çok araştırmaya ve çalışmaya rağmen sinyalin kaynağı takip edilemedi.

wow sinyaliThe Exoplanets Channel’ın kurucularından amatör astronom ve YouTuber Alberto Caballero, arXiv sunucusuna yüklediği yeni makalesinde laf konusu “Wow! sinyali”nin kaynağına bir açıklama getirmiş olabilir.

Avrupa Uzay Ajansı’na bağlı Gaia gözlemevinde çalışan bir takım göre oluşturulan Gaia veritabanındaki yıldızları inceleyen Caballero, söz konusu sinyal sahiden de Dünya dışı bir zeki hayat formundan geliyor olma ihtimaline aleyhinde Güneş benzeri yıldızları incelemeye başladı.

wow sinyali kodlar

Caballero, uzun süren çalışması sonucunda Güneş’in hemen hemen ikizi olan 2MASS 19281982-2640123 yıldızının “Wow! sinyali”nin kaynağı olabileceğini buldu. yine de yıldızın bulunduğu bölgede sinyalin kaynağı olabilecek öbür adaylar da bulunuyor.

Caballero’ya çalışması, “Wow! sinyali” için belirli bir kaynak göstermese de zorunlu donanımlara sahip gökbilimcilerin üzerinde çalışmalar gerçekleştirebilecekleri ve dış gezegenlerini inceleyebilecekleri uygun bir aday sunuyor.

Comments
To Top