Haber

40 Yıldır Kullanılan Bir Katalizör Hakkında Çarpıcı Bir Keşif Yapıldı

40 Yıldır Kullanılan Bir Katalizör Hakkında Çarpıcı Bir Keşif Yapıldı

Bundan az kalsın 40 sene önce ‘titanyum silikalit-1 (TS-1)‘ isimli bir katalizör geliştirilmeye başlamıştı. Günümüzde de hâlâ faal olarak kullanılan katalizör, özellikle propileni propilen okside şekil değiştirme yeteneğiyle kimya endüstrisinde manâlı bir yere sahip durumda.

ETH Zurich, Köln Üniversitesi, Fritz Haber Enstitüsü ve BASF’ta çalışan bilim insanları bir araya gelerek yeni bir çalışmaya imza attılar. Bilim insanları, 40 yıldan beri etkin olarak kullanılan katalizörde yeni ve şaşırtıcı bir etki mekanizması keşfetti. Yeni buluş katalizörün daha da kayda değer olmasını sağladı.

Literatürü değiştirebilecek nitelikte buluş:

katalizör

Dünyada her yıl 11 milyon tondan pozitif propilen oksit üretiliyor. Bu 11 milyon tonun 1 tonu propilenin hidrojen peroksitle oksitlenmesi sonucu oluşuyor. Bu kimyasal reaksiyon, TS-1 katalizörü sayesinde ortaya çıkıyor. Uzmanlar bugüne dek TS-1’deki faal merkezin katalizörün özel reaktivitesini sağlayan ayrı olarak izole titanyum atomları içerdiğini varsaymışlardı.

İşte o kadar çok kurum ve kuruluştan bir araya gelen bilim insanları da bu varsayımı sorguladılar. Bilim insanları, Nature’da yayınladıkları araştırmalarında belirli katalitik aktiviteyi açıklama yapmak için iki komşu titanyum atomunun zorunlu olduğunu kanıtladı. Bu da varsayımın tersine titanyum atomlarının izole olmadığını, bunun yerine katalitik olarak aktif bir merkezin bir titanyum çiftinden oluştuğu sonucuna varmalarını sağladı.

Bilim insanları, araştırmalarının sonuçlarını paylaştıkları metinde literatürün aksine hidrojen peroksitin bir titanyum çifti tarafından aktive edildiği sonucuna vardıklarını açıkladı. Bilim insanları bununla beraber bu sonucun hiçbir ekibin tek başına çalışmasıyla bulunamayacağını, sonuca öbür alanlardan uzmanların bir araya gelmesi doğru varabildiklerini paylaştı. Ekip, keşiflerinin mevcut katalizörleri geliştireceğini ve yeni türdeş ve ayrı cinsten katalizörlerin gelişimine yardım edeceğini söyledi.

Comments
To Top