Haber

37 Kişiyi Öldürmekle Suçlanan Zodiac’ın Mektuplarındaki Şifre 51 Yıl Sonra Çözüldü

37 Kişiyi Öldürmekle Suçlanan Zodiac'ın Mektuplarındaki Şifre 51 Yıl Sonra Çözüldü

Amerika Birleşik Devletleri, 1960 ile 1970’li yıllar aralarında Kaliforniya eyaletinde işlenen cinayetler sebebiyle böylece fazla vatandaşın korktuğu bir yer haline dönüşmüştü. Cinayetler, ‘Zodiac’ takma isimli bir süratli katil kadar işleniyordu. Katil, aradan geçen yıllara karşın hâlâ yakalanabilmiş yok.

Zodiac imzasını taşıyan bu katilin San Francisco kenti ve çevresinde 37 kişiyi öldürdüğü bahis ediliyordu. Ama katil kendisini iyice gizlemek yerine bunu deyim yerindeyse bir oyun haline çevirmişti. Katil, gazetelere Zodiac imzasıyla birlikte mektuplar gönderiyordu. Ama bu mektuplar şifreliydi.

Mektuplardaki şifreler çözüldü:

zodiac şifre

Zodiac’ın basına gönderdiği mektuplarda ne yazdığı bugüne kadar şifreleme çözülemediğinden anlaşılamamıştı. Tam 51 yıldır gizemini koruyan bu mektuplardaki kodlar sonunda çözüldü. Mektuplardaki şifre, şifre çözücü olarak çalışan David Oranchak kadar açıklandı.

Virginia’da yaşayan David Oranchak, 2006 yılından bu yanlamasına Zodiac’ın basına gönderdiği mektuplardaki parola üzerinde çalışıyordu. Mektuplar, 340 sembolden oluşuyordu ve bu semboller uzun yıllar süren çalışmanın arkasında deşifre edildi. Katilin gönderdiği mektupta şu gibi ifadeler yer alıyordu:

zodiac

“Umarım beni yakalamaya çalışırken çok eğlenirsiniz.”

“Gaz odasından korkmuyorum çünkü beni daha erken cennete gönderecek. Çünkü artık benim için çalışacak kadar kölem var.”

Zodiac’ın bu sözlerinin altında yatan psikopatlığı daha net açıklayan ifadeler, 1960 yılında da ortaya çıkmıştı. Yeniden basına mektup gönderen katilin mektubundaki şifre açılmış ve ortaya “Öldürmeyi seviyorum çünkü çok eğlenceli” ifadesi çıkmıştı. Zodiac, 37 cinayetle suçlansa da yalnızca 7 kurbanla ilişkilendirilmişti. Bu kurbanların ikisiyse hayatta kalmıştı.

Comments
To Top