Haber

3000 Santigrat Derece Sıcaklıkta, Su Yerine Kaya Yağan Bir Gezegen Keşfedildi

3000 Santigrat Derece Sıcaklıkta, Su Yerine Kaya Yağan Bir Gezegen Keşfedildi

Uzayda birbirinden çok bambaşka gezegenler var. Kendi Güneş Sistemimiz içinde bile Venüs ve Merkür gibi aşırı sıcak, Neptün gibi fazla soğuk gezegenler bulunuyor. gerçi uzayın sonsuzluğu içinde değerlendirdiğimizde bu gezegenler pek da aşırıya kaçmıyor.

Yeni bir çalışma sahiden koşulların uçlarda olduğu ve reel bir gezegenden ziyade bir video oyunu bölümü gibi duran bir gezegene dikkat çekiyor. Bu gezegenin adı ise K2-141b ve gezegende yağmur yağar gibi kaya yağıyor.

3000 derece sıcaklıkta gezegen

magma gezegen

K2-141b oldukça sıcak bir gezegen. Büyük kısmı lavlar ile buruşuk olan gezegen yüzeyinin sıcaklığı 3000 santigrat derece civarında. McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar yeni çalışmalarında bu gök cismi hakkında oldukça garip sonuçlara vardı.

aşağı yukarı Dünya ile benzer boydaki bu yapı, bir turuncu cüce yıldızın etki alanında dönüyor. Bizim gezegenimizden farklı olarak bu gök cismi kendi yıldızına oldukça yakın bir mesafede yer alıyor. Gezegenin bizimki gibi dağları, ovaları ve atmosferi olsa da tamamı kayalardan oluşuyor.

Gezegenin sahip olduğu konum nedeniyle her zaman aynı yüzü yıldızına dönük. Bu da kutup koşulların ortaya çıkmasına niçin oluyor. Gezegenin bir yan sıcaklık 3000 derece olsa da öteki tarafındaki sıcaklık -200 dereceye kadar iniyor.

Taş yağmuru

magma gezegen

K2-141b’nin aşırı sıcak olan gündüz tarafında yüksek ısı nedeniyle taşlar buharlaşıyor. Taşları yaratıcı sodyum, silikon monoksit ve silikon dioksit atmosfere karışıyor. Peşinde da saatteki hızı 5000 kilometreyi bulan rüzgarlar bu buharlaşmış mineralleri gezegenin soğuk kısmından geçiriyor. Havada tekrar yoğunlaşan ve ilk elden kaya haline gelen yapılar, sonra bitmiş lavlara düşüyor.

Her ne değin gezegen biraz acayip olsa da aynı zamanda yüksek seviye gökbilim teknolojilerinin geldiği noktayı da görmemizi sağlıyor. Bu teknolojiler bir uçtan bir uca kendi sistemimiz dışındaki ötegezegenleri de daha iyi gözlemleyebiliyoruz. 

Comments
To Top