Haber

30 Yaşındaki Bir Apple Macintosh Classic Prototipinin Fotoğrafları Ortaya Çıktı

30 Yaşındaki Bir Apple Macintosh Classic Prototipinin Fotoğrafları Ortaya Çıktı

Apple’ın “uygun fiyatlı ev bilgisayarı” olarak tüketicilerin beğenisine sunduğu Macintosh Classic’in piyasaya sürülmesinin üzerinden bütün 30 sene geçti ve derhal, Macintosh Classic’in imal öncesi prototiplerinden birinin fotoğraflarına bakmak şansı yakalamış olabiliriz.

DongleBookPro adlı bir Twitter kullanıcısı, Macintosh Classic prototipine ait olduğunu belirttiği bir takım fotoğraflar paylaştı. Laf konusu fotoğrafların gerçekten de Macintosh Classic prototipine ait olduğuna dair emin bir delil değil ama sahip olduğu dokular, iddiayı destekler nitelikte.

Macintosh Classic prototipi

Ekranın aşağı, cihazın iç tarafında “Made in Singapore” damgasının yer aldığı prototipin ardından ise “Bu birim, üretildiği tarihte performans standartları için DHHS kurallarına uygundur” ve “Bu bölüm sadece geliştirme amaçlıdır. Amerika Birleşmiş Devletleri’nde satılamaz.” uyarıları yer alıyor.

Kullanıcılara arayüze erişim için bir 9 inç monokrom CRT monitör sunan Macintosh Classic’in “tüplü TV” tasarımının içinde bir Motorola 68000 8 MHz CPU, 4 MB’a değin artırılabilir 1 MB RAM sunuyordu. bugünün şartlarıyla kıyasladığımızda en basit videoyu bile oynatamayacak dek cılız olan bu bilgisayar zamanının popüler cihazları aralarında yer alıyordu.

Macintosh Classic prototipine ait olduğu bahis edilen fotoğraflar

Macintosh Classic prototipi 2

Macintosh Classic prototipi 3

Macintosh Classic prototipi 4

Comments
To Top