Haber

3 Adımda E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

3 Adımda E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Elektronik ticaret, günümüz itibarıyla global ticaretin %14,1’ini oluşturuyor, bu oranın önümüzdeki yıllarda gitgide artarak yükselmesi bekleniyor. Pek ki istatistiklere kadar hesaplı çalkantılara karşın e-ticaretin global ticaretteki payı, 2023’te %22 oranında olacak

dahası uzmanlar, yalnızca 2020 yılı her tarafında küresel e-ticaret satışlarının toplam 4,14 trilyon dolara ulaşacağını söylüyorlar. Bu rakamlar, e-ticarette yaşanacak %0,001’lik bir hacim artışının bile sahiden ne kadar büyük bir hesaplı değerinde açıklama ettiğini kanıtlıyor. Peki bu yükselişten payınızı olmak istiyor, bir e-ticaret sitesi koymak istiyorsanız neler yapmanız gerek?

Bu rehberimizde, olabildiğince kolay şekilde e-ticaret sitesi nasıl kurulacağını, niçin önemli olduğunu ve en önemlisi de e-ticaret sitenizin altyapısını içten şekilde yapı etmek için Ticimax’ın hangi avantajları sunduğunu sizlere açıkıyoruz.

E-ticaret nedir?

e-ticaret nedir

Elektronik ticaret olarak açabileceğimiz e-ticaret; internet üzerinden mahsul veya hizmet alım satımının gerçekleştirilmesi ve bu işlemler sırasında paranın, fiilen bilgi olarak olarak aktarma edildiği bir ticaret türü. Temelleri 90’lı yıllarda ABD’de NetMarket isimli bir perakende şirketi kadar atılmış olsa da yıllar içerisinde pek fazla kıtadan önemli şirketler, e-ticaretin bugünkü halini almasını sağladı.

ABD merkezli Amazon, Çin merkezli Alibaba gibi şirketlerin öncülük ettiği e-ticaret sektörü, özellikle 2010’lu yılların sonuna içten Facebook, Instagram gibi platformların e-ticaret tabanlı hizmetler sunması ile ivme kazanarak büyüdü. Ama e-ticaret, sadece bu adını saydığımız büyük şirketlerin top koşturduğu bir bölge yok, çünkü tüm bu platformların belli başlı başvuru amacı, alıcı ve satıcıyı benzer ortamda buluşturmak. Pazaryeri (marketplace) kavramı da buradan kazanç.

E-ticaret sitesi nedir?

e-ticaret sitesi nedir

E-ticaret sitesi, en basit tanımı ile müşteriyi aradığı ürün odağında satıcı ile buluşturan, siparişten ödemeye bütün işlemlerin verilerle gerçekleşmesini sağlayan bir internet sitesidir. Bu tanımdan yola çıkarak e-ticaret sitelerinin iş kuracaklar için bir maksat değil, araç olduğunu vurgulayabiliriz. 

hemen şimdi e-ticaret sektöründe sadece büyük şirketlerin top koşturmadıklarını söylemiştik. Gerçekte bu platformların ayakta kalmalarını sağlayan şey, mahsul veya hizmet satışı yapan ve çoğunluğu minik çapta olan yerel işletmelerdir. Bu işletmeler, ürün veya hizmetlerini müşterilere daha basit ulaştırmak amacı ile pazaryerlerinde yer alırlar. Fakat yaptıkları her satmak için bu platformlara komisyon ödedikleri gibi, öne çıkmak, daha çok kişiye gelmek için önemli reklam harcamaları yaparlar.

E-ticaret sitesi koymak neden önemlidir?

e-ticaret

Eğer yerel veya orta ölçekteki bir işletme kendisine ait bir e-ticaret sitesi kurup işletirse, komisyon ödediği aracılardan kurtulmuş olur. Reklam harcamalarını ise tüketicilerin aradıklarını bulmak için sorgu yaptıkları arama motorlarına yönlendirir, bu nedenle keza iletişim hem de muhasebe aşamalarında giderleri azalır.

Ayrıca bir e-ticaret sitesi, işletme için marka değerini önemli ölçüde artıran, işletmeleri yaptıkları yatırım ölçeğine göre yerel kalmaktan kurtaracak stratejilerin birincil adımıdır. Bunun en manâlı sebebi, eşsiz bir e-ticaret sitesinde müşterilerin aracı ile değil, doğrudan işletme, yani marka ile irtibat kurmalarıdır. Eğer bir işletme, e-ticaret sitesini içten bir altyapılar ile inşa eder, iyi bir iletişim kurarsa global eğilime ortak olduğu için gelişen bir sektörde yer alır, dolayısı ile galibiyet kaçınılmazdır. 

E-ticaret sitesi nasıl kurulur?

e-ticaret sitesi kurmak

Adım #1: Satış yapacağınız mahsul ya da hizmete karar verin, Adım #2: Bir marka ve bölge adı seçin, Adım #3: E-ticaret siteniz için en dürüst altyapıyı seçin, Markanız ve internetteki e-ticaret varlığınız hakkında her bütçeye yerinde paketleri ile Ticimax’a göz atmayı unutmayın.

Bu adımda seçeceğiniz altyapı hizmeti, e-ticaret sitenizin alan adından tasarımına, mobil uygulamasına, ödeme ve sunucu servislerine, anlaşmalı kargo firmalarına, SEO optimizasyonuna ve pazaryerleri ile anlaşmalarına değin her şeyi benzer anda sunacaktır.

Adım #1: Satmak yapacağınız mahsul ya da hizmete karar verme aşaması:

e-ticaret ürünleri

Gerçekte geleneksel ticaret yapan bir işletme sahibiyseniz en kolay adımdayız. Oysa geleneksel yollarla satabildiğiniz ürün ya da hizmetlerin tümü, internet ortamında benzer şekilde karşılık bulmayabilir. bu nedenle ticaret yapıyor olun ya da olmayın, satacağınız mahsul ya da hizmete ilişkin e-ticaret dünyasında nelerin yapıldığını inceleyin.

E-ticaret yoluyla aklınızdaki ürün veya hizmetlerin satışını yapan potansiyel rakiplerinizi listeleyin, onların satış tatiklerini çözümleme edin. Ürün ya da hizmetleriniz için müşterilere ulaşabilecek en kestirme ve etkili mesajları, rakiplerinizin açık bıraktığı yollara göz atarak karar vermeye çalışın. Eğer insanların esas ihtiyaçlarına karşın bir satış yapacaksanız mutlaka memnuniyeti garanti edecek ürün ve hizmetleri listenize alın.

Adım #2: Bir marka ve alan adı seçin:

e-ticaret markası

E-ticaret dünyasında var yapabilmek ve hatırlanabilmek için tekrar tekrar akılda daimi, sürükleyici fonetiğe sahip bir marka belirlemeniz gerekiyor. Hem bu ismin başka bir işyeri veya rakiplerinize benzemeyen, özgün bir yapıda olması gerekiyor. Dolayısı ile isminize karar vermeden önce sizinle benzer ya da aynı ürün ve hizmetleri satan rakiplerinize göz atın.

Belirleceğiniz ad, sizi hem kendi e-ticaret sitenizde keza de Instagram, Facebook, Amazon, Trendyol, N11 gibi pazaryerlerinde temsilcilik edebilmeli. Eğer sitenizde farklı, pazaryerlerinde ayrı bir isimle varlığınızı sürdürürseniz, bütünleşik pazarlama iletişimi yapmanız zorlaşır. Zira kuracağınız e-ticaret sitesine gelecek tanıdık olmayan müşteriler, sizi pazaryerlerinde de arayacaklar. Güven tabanlı kuracağınız ilişkinin karşılığı olarak sizi öteki ortamlarda gördüklerinde rakiplerinizi değil, sizi tercih etme ihtimalleri artacak. 

E-ticaret sitenizin markasını belirledikten daha sonra alan adınızı seçmeniz gerekiyor. Eğer yeterince benzersiz ve fonetik bir marka belirlediyseniz, alan adınızı daha masrafsız şekilde satın alabilirsiniz. Tek kelimelik markalar ve alan adları, tüketicilerin daha çok aklında kalacağı için bu yönde düşünmenizi nasihat ederiz. 

Adım #3: E-ticaret siteniz için en dürüst altyapıyı seçin

e-ticaret altyapısı

Bu adımda, e-ticaret sitenizdeki öteki tüm can müşteri detayların zahmetsizce yönetilmesini sağlayacağız. Markanızın keza kuracağınız e-ticaret sitesinde keza de pazaryerlerindeki varlığını sürdürmek için kuvvetli bir altyapı hizmetine ihtiyacınız var. Bunu tek başınıza karşılamak, sağlasanız bile devam etmek baskı. Çünkü ayrıca internet ayrıca de pazaryerleri sürekli değişiyor, tüketiciye varmak için her geçen gün yeni araçlar sunuyorlar. 

Chakra, Tudors, Eyüp Sabri Tuncer ve Kemal Tanca gibi markaların ve binlerce irili ufaklı firmanın Türkiye’deki e-ticaret siteleri, Ticimax’ın sunduğu çözümleri kullanıyor. E-ticaret dünyasına girmek isteyenlere her bütçeye yerinde 5 bambaşka paket sunan Ticimax; sitenizin tasarımından mobil uygulamasına, hosting hizmetlerinden, kargo anlaşmalarına değin epeyce geniş çaplı hizmetler sunuyor, sizi büyük bir yükten kurtarıyor. 

Ticimax, e-ticaret sitenizi bir girişime dönüştürmek için neler sunuyor?

ticimax

7 gün 24 saat yardım hizmeti Panelden hemen sanal pos Kod ve tasarım bilgisi gerektirmeyen kullanıcı dostu inşa İndirimli kargo avantajları 15 jurnal bedava test sürümü Ücretsiz eğitimler

Ticimax’ın yukarıdaki hizmetleri; Soft, Plus, Special, Special Extra ve Special Omni olmak üzere, her bütçeye uygun 5 bambaşka pakette sunuluyor. E-ticaret siteniz, bu hizmetlerle birlikte gerçekte işleyen bir girişim haline dönüşüyor. Bu paketler zarfında alacağınız hizmetler, sizi mesai tüketecek tüm aşamalardan kurtarıyor. Bu Nedenle işinizi daha fazla , bambaşka müşterilere hitap ederek gelirlerinizi artmak için plan yapmaya vaktiniz kalıyor. E-ticaret varlıklarınız, işin uzmanları kadar yönetiliyor.

Eğer bu rehberdeki tüm detaylara uyarı eder, 3 adımı sırası ile uygularsanız, sadece bir e-ticaret sitesi açmakla kalmayıp bununla birlikte başarılı bir e-ticaret markası yaratmış olacaksınız. Bakış, öneri ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Comments
To Top