Haber

26 iPhone’un Tek Bir Tuşla Kapatıp Açtığı Anlar (Video)

26 iPhone'un Tek Bir Tuşla Kapatıp Açtığı Anlar (Video)

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Google Project Zero ekibinden Ian Beer’ın, iPhone’lardaki kritik bir emniyet açığını saptama ettiğinden bahsetmiştik. Bugünse benzer ad, iPhone’ları etkileyen başka bir güvenlik açığının nasıl sömürülebileceğini gösterdi. Bir De bu güvenlik açığının sömürülebilmesi için, telefonun Wi-Fi özelliğinin açık olması yeterliydi.

Beer, paylaştığı bir blog gönderisinde, laf konusu güvenlik açığının nasıl sömürülebileceğini gözler önüne serdi. Yaptığı çalışmaların detaylarına değinmeyen Beer, bu güvenlik açığıyla iPhone’ların üstünde tam bir hakimiyet kurulabileceğini söylüyor. Beer, emniyet açığıyla ilgili paylaştığı bir videoda ise yalnızca telefonları nasıl uzaktan kapatabildiğini gösteriyor. Ian Beer, o videoda 26 adet iPhone’u tek bir tuşla kapatıp açıyor.

Eğer çok iyi bir yazılımcıysanız, iPhone’ları teftiş olabilmek için sadece 100 dolara ihtiyacınız var

iPhone hack

Beer, konuyla ilgili açıklamalarında Raspberry Pi kullanarak iPhone’ları yönettiğini söylüyor. Bunun için de birkaç adet Wi-Fi adaptörü kullanan Beer, birkaç satır kodla da iPhone’ları az kalsın kölesi haline getiriyor. Fakat açık konuşmak gerekirse Beer, sektördeki en iyi iPhone hackerlarından bir adam başına olarak biliniyor. Yani yapılan çalışma, çok da basit bir şey yok.

giderken, iPhone’larda tespit edilen bu emniyet açığı, mayıs ayında piyasaya sürülen iOS 13.5 işletim sistemiyle kapatıldı. Ancak o döneme kadar iPhone sahipleri, büyük bir tehlike ile aleyhinde karşıyalarmış. Beer, kabiliyetli bir bilgisayar korsanının bu emniyet açığından faydalanması için, menziline girecek bir iPhone’un Wi-Fi bağlantısının açık olmasının yeterli olacağını ifade ediyor. Eğer iOS 13.5’e yükseltme yapmadıysanız, bu emniyet açığına karşısında titiz olmanızı güçlü olarak tavsiye ediyoruz.

İşte tam 26 adet iPhone’un tek tuşla kapatıldığı o anlar

Comments
To Top