Akıllı Telefonlar

25 Bin Kişiye İş İmkanı, TikTok’ın ABD’de Kalmasına Yeşil Işık Yaktı

ABD Başkanı Donald Trump TikTok’u ABD’de yasaklayacağını ve Oracle’la yapılan anlaşmayı beğenmediğini açıklamıştı.
Bugün Oracle ve TikTok yeni bir bir anlaşma üzerinde mutabık kalıp, Donald Trump onayını aldılar.
Donald Trump’ın şantajı işe yaramış gibi görünüyor. Başkan Trump, TikTok uygulamasının Çin’e kişisel veri paylaşmaması göndermemesi halinde Oracle ile olan anlaşmayı onaylayacağını belirtti ancak işin altında 25 bin kişilik istihdam bulunuyor.

Oracle ve TikTok‘un kuracağı yeni şirkette 25 bin personel iş başı yapacak. Bu da ABD’de işsizlik konusunda atılmış önemli adımlardan. Başkanlık seçimleri yaklaşırken Trump’ın bu durumu
kullanması da beklenenler arasında. TikTok’un 25 bin personeli kabul etmesinin altında da ABD’de ki büyük reklam pazarı yer alıyor.

Trump’ın iflas etmiş Detroit’i tekrar sanayi kenti yapması, Çin’de üretim yapan bütün ABD merkezli firmaları kapatmakla tehdit edip, ABD’yi tekrar sanayi devi yapmaya çalışmasının ardında yatan en önemli konu yine bozulan Amerikan ekonomisini düzeltmek olarak gösteriliyor.

Düşük işçilik maliyetlerinden dolayı tercih edilen Çin’in, geçtiğimiz yıllarda ticareti Yuan ile yapacağını duyurduğundan beri oluşan bu gelişmelerin sonucu ne olacak merakla bekleniyor.
Ancak olan yine de TikTok‘a oldu.

Comments
To Top