Haber

21 Aralık 2020 Akşamı Gökyüzüne Bakın: Yaklaşık 800 Yıl Sonra Bir İlk Gerçekleşecek

21 Aralık 2020 Akşamı Gökyüzüne Bakın: Yaklaşık 800 Yıl Sonra Bir İlk Gerçekleşecek

2020 yılının insanlık tarihinde unutulmayacak bir sene olduğuna muhakkak gözüyle bakabiliriz. COVID – 19 pandemisi ilk kez elde etmek üzere yaşadığımız onca olaydan sonradan yeni bir yıla geçmeden önce son bir sürprizle daha karşılaşacağız. En son takriben 800 yıl önce yakınlaşan Jüpiter ve Satürn gezegenleri bitmiş aynı posiyona gelecek. 21 Aralık gecesi gerçekleşecek bu olayı çıplak gözle izleme şansınız da var.

Kış Gündönümü olarak da tanıdık yılın en uzun gecesinin yaşandığı 21 Aralık tarihinde, gün batımından derhal sonradan  güneybatı ufkuna baktığınız zaman Güneş Sistemi’nin en aydınlık gezegenlerinden olan Satürn ve Jüpiter’in birleşmesini görebilirsiniz. Giderayak bir tarihi olaya daha ev sahipliği yapacak 2020 yılının 21 aralık gecesi yaşanacak büyük randevulaşma ile ilgili tüm detayları anlattık.

21 Aralık 2020’de ne olacak?

uzay

Gökbilimciler, Güneş Sistemi’nin en büyük iki gezegeni olan Jüpiter ve Satürn’ün yakınlaşmasını büyük kavuşum olarak isimlendiriliyorlar. 21 Aralık 2020 gecesi büyük kavuşum gerçekleşiyor ve Jüpiter ile Satürn aralarında sadece 0,1 derecelik bir açı kalacak şekilde yakınlaşıyorlar. Kavuşum adı bahşedilen bu olay, Dünya’dan da rahatça gözlemlenebilecek.

Pandemi ile zaten gergin olan bazı insanlar artık uzaylı istilası, zombi baskını, göktaşı düşmesi gibi olaylar bekliyorlar. Büyük kavuşum her ne değin tarihi bir durum olsa da başımıza bir şey gelmesine niçin olmayacak. Elbette, astroloji ve burçlar üzerindeki etkisinin aşk hayatınızı nasıl etkileyeceği öbür bir tartışma konusu.

Jüpiter ve Satürn, en son 794 sene önce benzer şekilde yakınlaşmıştı:

satürn, jüpiter

Satürn gezegeninin Güneş etrafındaki bir turunu tamamlaması 30 Dünya yılı sürüyor. Jüpiter gezegeni ise bu turu 12 Dünya yılında tamamlıyor. Dönüş hızı ile oluşan bu zaman farkı nedeniyle iki gezegenin birleşmesi her 20 yılda bir tekrarlanıyor. Fakat her kavuşum benzer olmuyor.

21 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek kavuşumda iki gezegen arasındaki açı farkı 0,1 derece olacak. Gökbilimciler göre yapılan hesaplamalara tarafından bu değin yakın bir kavuşum, en son 1226 yılında gerçekleşti. Gözlemlenebilir bir öteki kavuşum ise en son 1623 yılında gerçekleşti. Yani takriben 800 yıldır, bu dek yakınlaşmayan iki gezegen 400 yıldır birlikte, yakın bir şekilde görülmediler.

21 Aralık “kavuşumunu” çıplak gözle görebilirsiniz:

gökyüzü

Jüpiter ve Satürn kavuşumu hakkında bilgi veren Gök Bilimleri Başvuru ve Araştırma Merkezi (GÖKMER) Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı; Dünya’dan bakıldığı vakit görülen en parlak cismin Venüs olduğunu, diğer en aydınlık cisimlerin ise Jüpiter ve Satürn olduğunu, söylüyor.

Gölbaşı, “Gökyüzünün en aydınlık cisimlerinden olan bu iki gezegenin kavuşumunu izlemek için gün batımından sonradan güneybatı ufkuna bakın. Şehir Halkı ışıklarından uzakta, bulutsuz bir gökyüzü varsa çıplak gözle bu tarihi kavuşumu görebilirsiniz.” diyor.

Tek bir nokta gibi görünmeyecekler:

satürn, jüpiter

Ay ve Güneş tutulmalarından alışık olduğumuz bir bakış olan iki cismin tek nokta haline gelmesi, Jüpiter ve Satürn’ün kavuşumunda gerçekleşmeyecek. Dünya’dan bakıldığı zaman aralarında 0,1 derecelik açı olsa da bu ayrım, iki dev gezegenin arasında bizim için büyük, uzay standartları için çok minik bir uzaklık olduğunu unutmamak gerekiyor. 

Prof. Dr. Orhan Gölbaşı; kavuşum esnasında, ışıksız ve bulutsuz bir gökyüzünde bu iki gezegeni çok yakın ancak gerçi ayrık olarak göreceğimizi açıklama ediyor. Gölbaşı, basit gibi görünse bile böyle bir olayı 400 yıldır hiç kimsenin görmediğini de sözlerine ekliyor. 

Bir sonraki en yakın kavuşum 2080 yılında gerçekleşecek:

gezegenler

Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin dönüş hızları nedeniyle her 20 yılda bir birleştiklerini, ancak her zaman bu kadar yakın olmadığından bahsetmiştik. Yani 2040, 2060, 2080 ve 2100 yıllarında da bu gezegenler yakınlaşacaklar. Fakat her yakınlaşma, gerçekten bizim algımıza sahip canlılara tarafından pek da yakın olmuyor.

Gökbilimciler göre yapılan hesaplamalara tarafından 21 Aralık 2020 tarihinde oluşacak 0,1 derecelik yakınlaşmaya benzer bir kavuşum, en yakın 15 Mart 2080 tarihinde gerçekleşecek. Muhakkak, bu bile 21 Aralık kavuşumu dek yakın olmayacak. böylece 21 Aralık akşamı güneybatı ufkuna bakmayı unutmamanız tavsiye ediliyor.

21 Aralık 2020 gecesi NASA başta olmak üzere o kadar fazla gökbilim izleme merkezi ve topluluğu Jüpiter ve Satürn kavuşumunu internet üzerinden canlı olarak yayınlayacaklar. Çıplak gözle görülse bile özel gözlem cihazları tamamen kavuşum çok daha net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

21 Aralık’ta ne olacak, kıyamet mi kopuyor endişesi ise tamamen geveze ve safsatadan ibaret. 21 Aralık 2020’deki tarihi anlara tarihi esas şahitlik etmek için hava karardıktan daha sonra gözünüzü güneybatı ufkuna çevirmeyi unutmayın.

Comments
To Top