Haber

2020’yi Elimizden Alan Koronavirüs Salgını Hangi Ülkeyi Nasıl Etkiledi?

2020’yi Elimizden Alan Koronavirüs Salgını Hangi Ülkeyi Nasıl Etkiledi?

Çin’in Wuhan kentinde lokal bir salgın gibi başlayan koronavirüs COVID – 19, kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına alarak bir pandemiye yani küresel çapta bir salgına dönüştü. Böylece fazla ülke daha ne olduğunu anlayamadan binlerce olgu ve vefat ile karşılaştı. Bazı ülkeler koronavirüs tehdidini son derece dikkatle ele aldı ama bazı ülkeler pandemi ile hemen hemen alay etmeyi tercih ettiler.

Koronavirüs hangi ülkeyi, nasıl etkiledi? Dünya koronavirüs haritası bize gerçekleri en vurucu çıplaklığıyla gösteriyor. Dünyanın ayrı noktalarında bulunan The Associated Press muhabirleri keza güncel olgu ve vefat oranlarını paylaştılar hem de ülkelerin pandemi ile nasıl mücadele ettiklerini veya edemediklerini anlattılar. Listemizde, Türkiye’de koronavirüs son koşul rakamlarını da göreceksiniz.

Koronavirüs salgını hangi ülkeyi nasıl etkiledi?

Amerika Birleşmiş Devletleri – 17,8 Milyon + Hindistan – 10 Milyon + Brezilya – 7,2 Milyon + Türkiye – 2 Milyon + İtalya – 1,9 Milyon + İspanya – 1,7 Milyon + Almanya – 1,5 Milyon + İran – 1,1 Milyon + Peru – 995 Bin + Güney Afrika – 920 Bin + İsrail – 370 Bin + Japonya – 199 Bin + Çin – 95 Bin + Kenya – 94 Bin + Dünya Toplamı – 76,8 Milyon +

ABD: Toplumsal olaylarla alevlenen, seçimleri de gölgesinde bırakan bir salgın…

abd

Toplam Olgu Sayısı: 17,8 Milyon + Toplam Ölüm Sayısı: 317 Bin +

Amerika Birleşmiş Devletleri’nde yaşanan pandemi süreci inanılacak gibi değil. Süreçte ekonomi öyle bir ülkü geldi fakat Donald Trump’ın seçimlerden mağlup çıkmasının nedeninin bile bu şart olduğu söyleniyor. Bir yanlamasına karantina ya da bambaşka koronavirüs tedbiri istemeyen halkın yaptığı eylemler de işin cabası oluyor. Ülkede yaşananların, vaka ve vefat sayılarının tarihi boyutta olduğu söyleniyor. 

Hindistan: Hızlı kapanma ama aniden yaşanan gevşemeler

hindistan

Toplam Olgu Sayısı: 10 Milyon + Toplam Ölüm Sayısı: 145 Bin +

1 milyardan pozitif nüfusuyla dünyanın en topluluk ülkelerinden biri olan Hindistan, pandeminin ilk aylarında çabuk bir kapanmaya girmişti. Ama ayrıca tedbirlerin gevşemesi keza de halkın bu tedbirlere uymaması sonucu vaka sayıları çabuk çoğaltma gösterdi. Olgu sayıları bu dek yüksekken vefat sayılarının bu değin düşük olması ise bütün dünyayı şaşırtmaya devam ediyor. Uzmanlar, pandemi sonrası ülkeyi büyük bir hesaplı krizin beklediğini düşünüyorlar.

Brezilya: Salgınla ve aşılarla alay eden bir idare anlayışı

brezilya

Toplam Olgu Sayısı: 7,2 Milyon + Toplam Ölüm Sayısı: 186 Bin +

Brezilya maalesef dünyadaki en can sıkıcı koronavirüs hikayelerinden birini yaşadı. Ülkenin bana kalırsa kendi devlet başkanı Jair Bolsonaro salgın ile alay etti, bunun küçük bir grip olduğunu söyledi, karantinanın ülkeyi mahvedeceğinden bahsetti ve iyice kaderci bir davranış izledi. Milyonlarca olgu ve binlerce ölüme karşın Bolsonaro hala durumun ciddiyeti üzerinde tekrar tekrar, küçük çaplı ekonomik yardımlarla olayı geçiştirmeye çalışıyor.

Türkiye: 

türkiye

Toplam Olgu Sayısı: 2 Milyon + Toplam Ölüm Sayısı: 18 Bin +

Ülkemizde de durum pek iç açıcı yok. Yaz aylarında alınan sıkı tedbirler doğru seri bir toparlanma süreci yaşamıştık ama ikinci dalga epeyce sert geldi. Vaka sayısı ve hasta sayısı konusunda yaşanan tartışmalar, lokal yönetimlerim vefat oranları ile ilgili yaptıkları direktifler, data kirliliği… Doğrusu dünyanın geri kalanından çok da bambaşka bir durumda değiliz. Sağlık çalışanlarımızın canla başla çaba ettiği bu süreçte uzmanlar daha sıkı tedbirler alınması gerektiğini söylüyor, maske ve uzaklık kuralının unutulmamasını gerektiğini sık sık hatırlatıyorlar.

İtalya: Avrupa’da salgının merkezi

italya

Toplam Vaka Sayısı: 1,9 Milyon + Toplam Vefat Sayısı: 68 Bin +

Pandemi sürecinde İtalya maalesef Avrupa’da koronavirüsün merkezi haline geldi ve ülkenin sağlık sistemi büyük oranda çöktü. Olgu ve ölüm sayıları pek yüksekti ki İtalyan sıhhat sistemi, böyle bir duruma hazırlanmış değildi. İkinci dalga ile durum daha da kötüleşti ve alınan tüm önlemlere rağmen yaşlı nüfustaki can kaybı sayısı denetim edilemedi. Ülke, üyesi olduğu Avrupa Birliği’nden yoğun destek almasına rağmen hala kritik eşikte bulunuyor. 

İspanya: Vaka değil, vefatlar günde bin kişi seviyesinde

ispanya

Toplam Vaka Sayısı: 1,7 Milyon + Toplam Ölüm Sayısı: 48 Bin +

İspanya, İtalya’dan sonradan koronavirüsten en fazla etkilenen Avrupa ülkesi. İspanya’da olanlara bütün dünya şaşırdı çünkü keza olgu keza de vefat sayıları tez yükseliyordu. Bazı günler, günde bin kişiye yakın koronavirüs kaynaklı vefat sayısı açıklanıyordu. Buna karşın politikacılar sağlık durumu sistemlerinin çökmemesi ile gurur duyuyorlar. Fakat tüm dünyada olduğu gibi İspanya’da da pandemi sürecinin en büyük çilesini sağlık durumu çalışanları çekiyor ve maalesef hak ettikleri değeri bir türlü görmüyorlar. 

Almanya: İlk ayların 4 katı değin yüksek vaka sayısı

almanya

Toplam Olgu Sayısı: 1,5 Milyon + Toplam Vefat Sayısı: 26 Bin +

Almanya’da koronavirüs fazla seri bir başlangıç yapmıştı ancak sıkı tedbirler ile şart hızla toparlandı. Maalesef bu koşul uzun sürmedi. Yaz aylarıyla beraber keza tedbirler gevşedi hem de Alman halkı bu tedbirlere eskisi değin sıkı uymamaya başladı. neticede vakalar, birincil ayların 4 katına çıktı. Bugünlerde Almanya çok sıkı bir karantina sürecine girmiş durumda. Almanya Başbakanı Angela Merkel, sıkı tedbirlerin uzun süre gündemde olacağını söylüyor. 

İran: Salgın, ülke yönetimini etkiledikten sonra önlemler sıklaştırıldı

iran

Toplam Olgu Sayısı: 1,1 Milyon + Toplam Ölüm Sayısı: 53 Bin +

İran da maalesef pandeminin ilk günlerinde salgını ciddiye almayan yönetimlerden birine sahip. Salgın ciddiye alınmadığı için hiçbir önlem de alınmadı ve ayrıca vaka keza de vefat sayıları şipşak yükseldi. Bugünlerde İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney bile koronavirüsün tehlikesine dikkat çekiyor. Çünkü ülkede sıradan bir vatandaştan üstteki seviye devlet yetkilisine değin o kadar fazla insan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Salgın, bugüne kadar ülkenin yaşadığı en büyük korkutma olarak görülüyor.

Peru: Toplumsal eşitsizliğin hissedildiği bir ülke 

peru

Toplam Olgu Sayısı: 995 Bin + Toplam Vefat Sayısı: 37 Bin +

Peru, COVID – 19 pandemisinden en yoğun etkilenen ülkelerden biri oldu. Uzun bir zaman dünya çapında kişine başına düşen koronavirüs kaynaklı ölümlerde birincil sırada yer aldı. Bu durumun nedeni olarak pandeminin başında yöneticiler kadar alınan yanlış kararlar, ırk arasındaki eşit olmayan yaşam koşulları, tıbbi oksijen gibi özellikle koronavirüs vakalarında en çok gerekli olan tıbbi malzemelerin yetersizliği gösteriliyor. Her 10 Peruludan 7’si koronavirüs nedeniyle ölen birini tanıyor. 

Güney Afrika: İşsizlik %42 seviyesine değin çıktı

güney afrika

Toplam Vaka Sayısı: 920 Bin + Toplam Vefat Sayısı: 24 Bin +

Zaten ekonomi ve afiyet açısından dünyadaki en fena durumdaki ülkelerden biri olan Güney Afrika, pandemi ile birlikte büyük bir darbe daha aldı. Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle ülkedeki işsizlik %42 seviyesine çıktı. gerçi ülke koronavirüsten yoğun bir şekilde etkilenmedi. Bunun nedeni olarak bölgede uzun senelerdir AIDS ile mücadele eden, deneyimli afiyet çalışanları gösteriliyor. Pandeminin birincil gününden beri yöneticiler sağlık durumu çalışanlarını dinledi ve önerilerini harfiyen yerine getirdiler. 

İsrail: Çelişkili haberler var

israil

Toplam Olgu Sayısı: 370 Bin + Toplam Vefat Sayısı: 3 Bin +

İsrail’in pandemi sürecini en etkili şekilde idare eden ülkelerden bir tanesi olduğu söyleniyor. Bilhassa bütün dünyada Eylül ayında baş gösteren ikinci dalga sürecinde ülkeyi en ince ayrıntısına kadar kapatarak başarılı bir saldırı yaptıkları konuşuluyor. Oysa lokal haberlere kadar ülkedeki Ultra-Ortodoks nüfus tedbirlere uymayı reddediyor. Ülkede kayıtlı bir kesim hala ibadethaneleri dolduruyor ve kalabalık cenaze törenleri düzenliyor. Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki halkın ise adamakıllı kendi haline bırakıldıkları söyleniyor. 

Japonya: Asgari hasar bölge ülkelerden birisi

japonya

Toplam Olgu Sayısı: 199 Bin + Toplam Vefat Sayısı: 2 Bin +

Bir ada ülkesi olan Japonya’ya ilk vakalar, lüks bir gezgin gemisi içinde geldiler. Şipşak karantinaya alınan bu gemiye girip meydana çıkan afiyet çalışanlarının karantina koşullarını bozmaları sebebiyle olgu sayısı ülke içinde de arttı. Her şeye rağmen Japonya, pandemi sürecini minimum hasarla atlamakta olan ülkelerden bir her birine. Hudut kontrolünü üstteki düzeyde tutan ve sıkı bir maske politikası izleyen ülke, ikinci dalgadan etkilenmedi hatta önümüzdeki yaz konut sahipliği yapacağı olimpiyatlara hazırlanmaya başladı bile. 

Çin: Salgının çıkış noktası olarak görüldü, oysa en iyi mücadele eden ülkelerden oldu

çin

Toplam Olgu Sayısı: 95 Bin + (Bilgi eksikliği bulunuyor) Toplam Vefat Sayısı: 4 Bin + (Veri eksikliği bulunuyor)

Her şeyin başladığı yer olan Çin’de bir süredir yaşam normale döndü diyebiliriz. Toplam vaka ve vefat sayılarına bakıldığı süre Çin’in çok büyük bir darbe yemediği görülüyor. Bunun nedeni olarak ülkeyi yöneten Çin Komünist Partisi’ni sıkı sağlık durumu tedbirleri gösteriliyor. Devletin geniş çaplı önlemlerinin yanı sıra her şey normale dönmüş olsa bile halkın öyle çoğunun hala maske takıyor olması, salgından nasıl kurtulacağımızın yol haritasını bize sunuyor.

Kenya: Kötü kararların alındığı bir ülke daha

kenya

Toplam Olgu Sayısı: 94 Bin + Toplam Ölüm Sayısı: Bin +

Kenya’da olan tekrar genç garibanlara oldu demek hatalı olmaz. Pandeminin ilk günlerinden beri okulların kapalı olduğu ülkede vefat ve olgu sayıları fazla yüksek yok. Ama hesaplı açıdan epeyce ağır şartlar altına girdiler. Ülkedeki gençler çete savaşlarında öldürülüyor, taş ocaklarında çalıştırılıyor, hırsızlığa zorlanıyorlar. Kenya’da okulların bir lahza önce açılması ve çocukların ve gençlerin olmaları gereken yerde, okulda olmaları bekleniyor. 

Dünya Geneli: Tarihte ilk önce bu dek fazla insan benzer şeye aleyhinde çaba ediyor

dünya

Toplam Vaka Sayısı: 76,8 Milyon + Toplam Ölüm Sayısı: 1,69 Milyon +

Milyonlarca insanı öldüren salgınların geride kaldığını, uzay çağında böyle şeyler olmayacağını düşünüyorduk. Koronavirüs COVID – 19 pandemisi bir sürpriz yaptı ve bizi hiç beklemediğimiz yerden vurdu. Maalesef, bu rakamlar jurnal olarak artmaktadır.

Dileriz 2021 yılı, artık ölümden ve hastalıktan konuşmadığımız bir yıl olur ve bu pandemi süreci sadece silik fakat unutulmaz bir hatıra olarak arşivdeki yerini alır. 

Comments
To Top