Haber

2020’nin En Çok Oyun Alışverişi Yapan Şehirleri ve En Çok Oynanan Oyunları Açıklandı

2020'nin En Çok Oyun Alışverişi Yapan Şehirleri ve En Çok Oynanan Oyunları Açıklandı

En sonunda 2020’yi de geride bırakıyoruz ve çoğu platform tabiri caizse yılın bilançosunu çıkarıyor. 2020 yılında Türkiye’deki oyun alanının bilançosu da çıkarıldı. Oyunfor, en fazla oynanan oyunlardan en çok oyun alışverişi yapan şehirlere kadar 2020 yılında Türkiye’deki oyuncuların neler yaptığını gözler önüne serdi.

Oyunfor.com’un derlediği verilere kadar 2020 yılında oyun sektöründeki satış rakamları bir önceki seneye göre %29’luk bir çoğaltma göstererek rekor seviyeye ulaştı. Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, bu artışta salgın sebebiyle insanların evde kalma sürelerinin artmasının etkisi olduğunu dile getirdi. Peki, Oyunfor’un verilerine tarafından Türkiye’deki oyuncular 2020 yılını nasıl geçirdi?

2020 yılında Türkiye’de en fazla oynanan oyunlar

pubg mobile

Türkiye’de 2020 yılında en çok oynanan oyun PUBG Mobile oldu ve mobil oyunculuğun ne değin büyüdüğünü bir kez daha göstermiş oldu. Hatta satışlara bakıldığında 2019 yılına tarafından PC’de %5, konsollarda %1’lik düşüş yaşanırken mobil oyunlarda %6 çoğalma yaşandı. Peki, bu yıl en fazla oynanan oyunlar neler oldu?

2020 yılında en fazla oynanan oyunlar:

PUBG Mobile World of Warcraft Call of Duty: Mobile League of Legends Lords Mobile Counter Stikre: Global Offensive FIFA 20 Fortnite PES 2020 FM 2020 Metin2 PlayerUnknown’s Battlegrounds Valorant Call of Duty: Black Ops 4 Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

Türkiye’de en çok oyun alışverişi yapılan iki şehir İstanbul ve İzmir oldu

oyun, oyunlar, oyun afişleri

Oyunfor’un verilerine kadar 2020 yılında Türkiye’de en fazla oyun alışverişi yapılan büyük kasaba, bununla birlikte Türkiye’nin en topluluk büyük kasaba olan İstanbul oldu. İkinci sırada ise Ankara’yı geride bırakan İzmir yer aldı. En çok oyun alışverişinin yapıldığı üçüncü şehir Bursa, dördüncü şehir halkı Antalya oldu.

Yayıncılardan cinsiyet dağılımına değin öne çıkan diğer istatistikler

twitch, twitch logo

Verilere tarafından 2020 yılında kadınların oyunlara olan ilgisinde bir artış yaşandı. Kadınlar, 2019 yılında oyun alışverişlerinin %18’lik kısmını kapsarken 2020 yılında bu oran %30’a çıktı. Ayrıca 30 yaş üstü oyuncuların sayısında da büyüme gözlemlendi. Buna tarafından 30 yaş üstü kişiler, 2020 yılında bir önceki yıla kadar %15 daha fazla oyun alışverişi yaptı ve toplam oyun alışverişlerinin %47’sini oluşturdu.

En çok etkileşim alan bayan ve erkek yayıncılar ise şu şekilde sıralandı:

En fazla etkileşim alan erkek yayıncılar:

Tuğkan Gönültaş (Elraenn) Tuna Akşen (PintiPanda) Ferit Karakaya (wtcN) Mustafa Yavuz (hazretiyasuo) Mete Özbey (Easter GamersTv)

En çok etkileşim bölge bayan yayıncılar:

Pelin Baynazoğlu (Pqueen) Favori Demiral (Miafitz) Merve Burcu Durak (targetlocated) Ceren Pektaş (LunaSpia) Kübra Turhan (Kaytie)

Comments
To Top