Haber

2020’nin 3. Çeyreğinde Satılan AMOLED Ekranlı Telefonlarda En Çok Kullanılan İşlemciler Açıklandı

2020'nin 3. Çeyreğinde Satılan AMOLED Ekranlı Telefonlarda En Çok Kullanılan İşlemciler Açıklandı

Apple’ın bu yıl tanıttığı iPhone 12 serisinde dört model bulunuyor ve bu modellerin her birinde AMOLED ekran teknolojisi kullanılıyor ama Apple’ın böyle bir atak yapması da öncelikle görülüyor.

Hem yeni iPhone serisi, yeniden şirketin tasarımı olan 5 nm A14 Bionic yongalardan gücünü alıyor. Sizlere daha önce aktardığımız bir haberimizde iPhone 12 ön siparişlerinin iPhone 11’den daha artı olduğunu aktarmıştık. Bir ekran analistinin aktardığı bilgiler de bunu doğrular nitelikte.

AMOLED ekranlı telefonlarda en fazla satılan işlemci A14 Bionic oldu

a14 bionic, apple işlemci, apple soc

Display Suppyl Chain’in kurucusu Ross Young, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, 2020’nin üçüncü çeyreğinden AMOLED ekranlı telefonlarda en çok satılan yonga setlerini listeledi. Sadece iPhone 12 serisi ve iPad Air 4’te kullanılan A14 Bionic, listenin tepesine oturmayı başardı. Bu da Apple’ın yeni cihazlarının, bu senenin üçüncü çeyreğinde epeyce iyi satmak rakamlarına ulaştığını gösteriyor.

A14 Bionic, AMOLED ekranlı akıllı telefonlarda en çok satan SoC (yongada sistem) olsa da ne dek satıldığına dair sayılar bulunmuyor. Ancak ilerleyen haftalarda en azından tahmini rakamların ortaya çıkabileceği ifade ediliyor. Keza Apple’ın bu yıl ardına kadar 80 milyon iPhone 12 satabileceğine dair raporlar da bulunuyor ancak bu, A14 Bionic’in dördüncü çeyrekte de lider konumunda olabileceği anlamına geliyor.

Exynos 990, Snapdragon 865’i geride bıraktı

exynos 990

Ross Young’ın paylaştığı sıralamada en fazla alaka çeken şey ise Snapdragon’a tarafından daha kuvvetsiz olan Exynos 990’ın Snapdragon 865’in üzerinde yer alması oldu. Oysa Young, AMOLED ekranlı telefon üretenlere işlemci satılan tüm işlemciler baz alındığında Snapdragon’ın pazar lideri olduğunu da açıkladı.

Yani Young, bu listelemeyi markalara kadar değil markaların modellerine kadar yaptığı için Snapdragon Kirin 980 ve Exynos 990’ın aşağıda kaldı. Modeller değil markalar baz alındığında Qualcomm, yılın üçüncü çeyreğinde %30’luk pazar payıyla liderlik koltuğunda oturuyor.

Comments
To Top