Haber

2020 Yılının Kasım Ayında Kelimenin Tam Anlamıyla Para Basan Oyunlar Açıklandı

2020 Yılının Kasım Ayında Kelimenin Tam Anlamıyla Para Basan Oyunlar Açıklandı

Oyun dünyası 2020 yılını eve kapanmamızın da yaptığı olumlu tesir sebebiyle bir hayli canlı geçirdi. SuperData göre yayınlanan Kasım 2020 verileri, 2020 yılının bir önceki yıllara kadar nasıl bir tartı taşıdığına dikkat çekti. Dijital oyunlar, yalnızca Kasım 2020 döneminde 11,5 milyar dolarlık gelir sağladı.

Bu sayı, bir önceki yılın aynı dönemine oranla %15 daha artı. Mobil oyun sektörü Kasım 2019 dönemine tarafından %9 oranında büyürken PC platformunda bu oran %22 oldu. Konsol platformları %24’lük çoğalma yaşasa da rekor seviyede olan Nisan 2020 döneminin gerisine düştü. Natürel bu düşüşte sınırlı sayıdaki stoka sahip PlayStation 5 ve Xbox Series X/S’in katkısı var.

2020 yılında en fazla kazanç elde eden yapımlar:

en fazla gelir elde eden yapımlar

Oyun dünyasının yaşadığı büyüme alımlı durumdayken SuperData, Kasım 2020 döneminde azami kazanç elde eden yapımları da sıraladı. Yukarıdaki grafiğe göre PC platformunda azami gelir elde eden yapımların başını World of Warcraft West çekti. İkinci sıradaysa League of Legends yer aldı.

Call of Duty serisi, son meydana çıkan iki oyunuyla da bu ayın azami gelir elde eden yapımları arasında göründü. 13 Kasım’da piyasaya sürülen Black Ops Cold War, listenin 6. esnasında kendine yer bulurken Çağdaş Warfare 10. sırada yer aldı. Ubisoft’un Assassin’s Creed Valhalla’sı da 8. sırada göründü.

Konsol tarafında yükseklik Call of Duty: Black Ops Cold War’a ait. İkinci sırada NBA 2K21, üçüncü sırada Watch Dogs: Legion ve dördüncü sırada Assassin’s Creed Valhalla yer aldı. Mobil taraftaysa liste Free Fire, Pokemon GO, Roblox ve Peacekeeper Elite olarak sıralandı.

Kasım ayında çıkan dev oyunlar ne dek sattı?

call of duty black ops cold war

Paylaşılan verilere tarafından 13 Kasım’da piyasaya sürülen Call of Duty: Black Ops Cold War, kasım ayı boyunca 5,7 milyon dijital kopya sattı. Böylece oyun, serinin rekor satan oyunu Black Ops 4’ten %7 daha pozitif satmış oldu.

Ubisoft’un ilgiyle beklenen Assassin’s Creed Valhalla oyunuysa 1,7 milyon adet sattı. Oyun, Assassin’s Creed Odyssey’in çıkışından daha başarılı bir çıkış yaparak %50 daha fazla satmış oldu.

Sony özel oyunu Spider-Man: Miles Morales ise PlayStation 4 ve PlayStation 5 platformlarında 663.000 adet satışa ulaştı. Marvel’s Spider-Man, Eylül 2018’deki çıkışında 2,2 milyon satmıştı.

World of Warcraft: Shadowlands’in çıkışı, World of Warcraft’ın 2008 yılından bu yandan ilk olarak en yüksek aylık geliri elde etti. Oyun, 2010 yılından bu yanlamasına da ilk kez oyuncu sayısında rekor kırdı.

Comments
To Top