Haber

2020 Yılının Ağ Trafiği ve İnternet Tüketimi Trendleri Açıklandı

2020 Yılının Ağ Trafiği ve İnternet Tüketimi Trendleri Açıklandı

Nokia, Ağ İstihbarat Raporu’nu yayımladı. Yayımlanan rapor, 2020 yılında küresel internetin nasıl kullanıldığını, ağ trafiğinin ne durumda olduğunu ve nelerin trend haline geldiğini ortaya koyuyor. Keza bu rapor, küresel çaptaki internet servis sağlayıcıların da koronavirüs gibi bir pandemiye zaten çoktan hazır olduğunu gözler önüne seriyor.

Nokia’nın raporuna tarafından COVID-19 salgını, internet kullanıcılarının alışkanlıklarını çok ciddi anlamda değiştirdi. Özellikle de salgının birincil dönemlerinde yaşanan sokağa çıkma kısıtlamaları, internet kullanımını görünmeyen bir hızda artırdı. Hatta Nokia’nın raporuna tarafından öyle fazla ağın, bayağı koşullarda takvim bazda olan trafik artışları, sadece birkaç hafta içinde gerçekleşti. Rapora göre trafik büyümesi, dünya genelinde yüzde 30 ila yüzde 50 arasında oldu.

Pandeminin başında yaşanan ağ trafiği artışı, eylül ayında da ortalamanın üstünde seyretti

Nokia internet kullanım raporu

Nokia’nın hazırladığı rapora göre pandemi etkilerinin azaldığı eylül ayında, internet ağ trafiğinde herhangi bir düşüş yaşanmadı. Kullanıcıların internet kullanımı, pandemi öncesi işlem ortalamasının yüzde 20 ila yüzde 30 üstünde stabil hale geldi. Bundan Başka kuzey yarım kürede gelen kış mevsimi ve insanların daha çok evde takılmaya başlaması, ağ trafiğini biraz daha artıracak.

Video abonelikleri, VPN ve DDoS trafiği, internetin yeni trendleri oldu

ABD ve Avrupa’daki kullanıcılardan alınan verilerin oluşturduğu rapora göre internet kullanıcıları, video abonelikleri kullanım konusunda yüzde 30 yükselme gösterdiler. ABD’deki kullanıcılarsa yüzde 23 ile VPN kullanımına yöneldiler. Hem pandemi sürecinde DDoS trafiğinde ise yüzde 50’ye dek varan artışlar yaşandı. 

Yaşanan trafik artışlarına rağmen ağ ve internet servis sağlayıcılar ayakta kaldı

İnternet kullanımında ağlar ayakta kaldı

Nokia kadar oluşturulan rapor, kullanıcıların artan taleplerine rağmen ağ ve internet servis sağlayıcıların ayakta kalmayı başardığına da değiniliyor. Rapora göre salgın sürecinde bazı sorunlar yaşanmış olsa da ağ ve servis sağlayıcılar, görünmeyen talebe karşı ayakta kalmayı başardılar. Nokia, bu sonuçlara tarafından internet servis sağlayıcıların, bu nesil bir krize fazla daha önceden hazırlanmış olduklarının ortaya çıktığını söylüyor.

Nokia’nın raporunda bulunan verilerde, internet kullanımında düşüşün yaşanmayacağı açıklama ediliyor. Yani pandemiyle birlikte patlayan ağ trafiği, bundan sonraki süreçte de pandemi öncesine dönmeyecek. Bununla ilgili olarak da hizmet sağlayıcılara tavsiyeler veren Nokia uzmanları, altyapılar çalışmalarının iyileştirilmesi, ilave kapasiteler oluşturulması, ağ trafiğindeki yükselişin evvelden tespit edilebilmesi ve kullanıcı güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirtiyorlar.

Comments
To Top