Haber

2020 Yılında Google’da En Çok Aratılan 9 Film

2020 Yılında Google’da En Çok Aratılan 9 Film

GENELDE Google ve yarı arama motorları üzerinden yapılan aramalar, o yılın en popüler gündem konularını gösterir ve sonuçların da o yılın en aktüel haberleri olması beklenir. Ancak bu sene ile ilgili her konuda olduğu 2020 yılı Google istatistikleri de oldukça enkaz. 2020 yılında Google’da en çok aratılan filmler listesindeki filmler, sene her tarafında neler yaşadığımızı gözler önüne seriyor.

2020 yılında Google’da en fazla aratılan filmler listesindeki filmlerden bazıları epeyce eski. Bunun nedeni bu yıla damga vuran pandemi, kaybettiğimiz ünlü oyuncular ve gişede beklediğini bulamayan büyük bütçeli yapımlar. Listeye bakınca bir filmin ve oyuncunun sadece bugünümüzü değil, uzun vadede tüm hayatımızı etkilediğini de görüyoruz. 2020 yılında Google’da en çok aratılan filmler listesinde oldukça hayret verici filmler de var.

2020 yılında Google’da en çok aratılan filmler:

Parasite 1917 Black Panther 365 Dni Contagion Tenet Enola Holmes Harley Quinn: Birds of Prey Mulan Jojo Rabbit

Güney Kore sinemasının zirvesi: Parasite

2019 yılında vizyona giren Parasite filminin yönetmeni ve senaristi Güney Koreli Bong Joon-Ho. 2019 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne layık görülen film, hem bu ödülü ilk bölge Kore filmi ayrıca de La Vie d’Adèle filminden sonradan oy birliği ile bu ödülü alan ikinci film olarak tarihe geçti. Sınıflar arası çatışmayı uluslararası anlamda başarıyla yansıtan Parasite aynı zamanda 92. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film dalında Güney Kore’den aday olarak gösterildi.

Tek planda çekilen soluksuk bir savaş filmi: 1917

2020 yılının ilk ayında vizyona giren 1917 filmi, böylece fazla eleştirmen tarafından bugüne kadar çekilmiş en iyi Birinci Dünya Savaşı konulu filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Filmin bu kadar etkileyici olması ve izleyiciler kadar merak edilmesinin en büyük nedeni, hakiki olaylardan uyarlanmış bir senaryoya sahip olması. Filmde, 6 Nisan 1917 tarihinde yüzlerce askerin hayatını kurtaracak bir mesajın iletilme hikayesi anlatılıyor. 

Chadwick Boseman’ın vefatı ile klasikleşen Black Panther:

Black Panther filmi, başrolünde siyahımsı bir kahramanın olduğu ilk Marvel filmi olmasının yanı sıra gişede yakaladığı büyük başarıyla da uyarı çekmişti. 2018 yılında vizyona giren filmin 2020 yılında Google’da en fazla aratılan filmler listesine girmesinin nedeni ise filmin başrolü Chadwick Boseman’ın 28 Ağustos 2020 tarihinde hayatını kaybetmiş olması. Epeyce genç bir yaşta hayatını kaybeden Boseman’ın ölümü yalnızca hayranlarını yok, bütün dünyayı yasa boğdu. 

Koronavirüs salgını ile popüler ülkü gelen Contagion:

2011 yılında vizyona giren gerilim türündeki Contagion filminin 2020 yılında Google’da en fazla aratılan filmler listesine girmesinin nedeni, filmin anlattığı ölümcül virüs salgını hikayesi ile yaşadığımız COVID – 19 pandemisi arasındaki fantastik benzerlik. Hatta laf konusu benzerlik böylece büyük ama, böylece fazla birey tarafından entrika teorilerinin odak noktası haline getirildi. Senaryosu Scott Z. Burns kadar kaleme alınan ve yönetmen koltuğunda Steven Soderbergh’in olduğu filmde pek fazla ünlü oyuncu yer alıyor.

Zaman yolculuğunu ayrı bir şekilde anlatan Tenet:

Usta yönetmen Christopher Nolan kadar yazılan ve yönetilen Tenet, Ağustos 2020 tarihinde vizyona girdi. Pandemi nedeniyle sinema salonlarına olan ilginin büyük oranda azaldığı bir dönemde vizyona giren Tenet, her şeye rağmen vizyona girdiği ilk haftasonu 53 milyon dolar hasılat elde etti. Filmde; dünyayı büyük bir yıkımdan kurtarmaya çalışan kahramanımızın, bildiğimiz anlamdaki zamanı bükmesi ile yaşanan aksiyon batmış serüven anlatılıyor.

Sherlock Holmes’ün kız kardeşine odaklanan Netflix filmi Enola Holmes

Eylül 2020 tarihinde Netflix üzerinden yayınlanan Enola Holmes, sevilen İngiliz dedektif Sherlock Holmes’un aile hayatına ışık tutuyor. Filmin başrolü olan Sherlock Holmes’un kız kardeşi Enola Holmes’u, Stranger Things dizisi ile adını duyuran Millie Bobby Brown canlandırıyor. Ünlü dedektif Sherlock Holmes’u, Superman karakteri ile özdeşleştirilen Henry Cavill, Eudoria Holmes’u ise Helena Bonham Carter canlandırıyor. Oyuncularıyla uyarı çeken film, Nancy Springer’ın benzer isimli kitap serisinden uyarlandı.

Çerezlik bir süper kahraman filmi  Harley Quinn: Birds of Prey

Şubat 2020 tarihinde vizyona giren Harley Quinn: Birds of Prey filmi DC Extended Universe’ün sekizinci filmidir. 2016 tarihli Suicide Squad filminde sevilen şahsiyet Harley Quinn’in solo filmi olması beklenen filmin adı önce yalnızca Birds of Prey olarak duyuruldu. sonradan ise esprili bir dille filmin tam adı Birds of Prey (And The Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) olarak resmiyet kazandı. Filmin 2020 yılında Google’da en fazla aratılan filmler listesine girmesinin belki de en büyük nedeni, isminin ne olacağına duyulan meraktır.  

Disney’in büyük süksesi ve fiyaskosu Mulan

Mart 2020 tarihinde vizyona giren Mulan filmi, 1998 yapımı canlandırma filmi Mulan’ın tekrar uyarlamasıdır. Büyük bir prodüksiyon ile çekilen film, gişede beklediğini alamadı hatta pek fazla negatif eleştiri de aldı. Olumsuz eleştirilerin en büyük nedeni çocukluğunda Mulan’ı izlemiş kişilerin bu filme ısınanaması olsa gerek. Film genellikle görselliğin ön plana çıkarılması ama hikayenin ve karakterlerin altının boş olması ile eleştiriliyor. 

Savaşa bir çocuğun gözünden bakamızı sağlayan Jojo Rabbit

Yazan  Christine Leunens’in Caging Skies adlı romanından uyarlanan Jojo Rabbit, ülkemizde Ocak 2020 tarihinde vizyona girdi.  44. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde Grolsch People’s Choice ödülüne bedel görülen film, Adolf Hitler ilk önce olmak üzere tüm nazi dünyasını başarılı bir parodi diliyle anlatıyor. Öyle fazla farklı organizasyonda, öyle fazla ayrı ödüle de aday olarak gösterilen Jojo Rabbit; Hitler Gençliği üyesi olan Jojo’nun hayali arkadaşı, bildiğimizden çok daha bambaşka olan Adolf Hitler ile yüzleşmesini anlatılıyor. 

2020 yılında Google’da en fazla aratılan filmlerin hepsi, diğer yıllardan öbür olarak, aynı yıl vizyona giren filmlerden oluşmuyor. İçinde yaşadığımız pandemi süreci, sevilen oyuncuların kayıpları ve yaşanan daha pek fazla duygu durumu  insanların film zevklerine ve internet aramalarına da yansıyor. Önümüzdeki yıllarda hangi filmlerin en çok aratılacağını kim bilir. 

Comments
To Top