Haber

2020 Model Toyota Corolla Hybrid’in Dikkat Çeken Özellikleri ve Fiyat Listesi

2020 Model Toyota Corolla Hybrid’in Dikkat Çeken Özellikleri ve Fiyat Listesi

Japonya merkezli dev otomobil üreticisi Toyota, 12 nesildir yenilemeye devam ettiği Corolla model arabulucu ile dünyanın en fazla satan arabasına sahip. Böylesine azimli bir başarıyla yenilenmeye devamlı Toyota Corolla, hibrit versiyonu ile Türkiye’de de Yılın En İyi Otomobili ödülüne değer görüldü.

Corolla, uzun zamandır bir büyük kasaba arabulucu olarak bütün beklentileri karşılayacak ve sürücüyü hoşnut edecek bir donanıma sahipti. Türkiye’de üretilmeye başlanan hibrit versiyonu da Toyota’nın yalnızca araba değil bununla birlikte sürekli gelişmekte olan teknoloji dünyasına da ayak uydurduğunu fazla net bir şekilde gözler önüne seriyor. Dilerseniz yenilenen tasarımı ve hibrit motoru ile Corolla Hybrid aracın uyarı çeken özelliklerine daha yakından bakalım. 

Tasarım

Dış tasarım

yeni toyota corolla hybrid

Toyota Corolla Hybrid, önceki nesillerinde çoğunlukla olağan bir sedan araba tasarımına sahipti. Görünürde farklılık yaratmaktan ve daha iddialı tasarımlardan çekinen Toyota, bu sınırlarını yeni hibrit versiyonunda aşmış gibi görünüyor. Yeni Toyota Corolla Hybrid’in son derece reformcu ve çağdaş bir görünüme sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Arabaya birincil baktığımız vakit genişleyen piano black rengindeki ızgara ve stop lambalarını saran çerçevelerin Toyota’nın Japon tasarım çizgisini aşmadan daha çağdaş bir tasarıma gittiğini açık açık gösteriyor. Aracı baştan altında saran krom teferruat ise Corolla’nın demodelikten uzaklaşarak yeni çağa ayak uydurabilen daha iyi bir tasarıma sahip olmasını sağlıyor.

İç tasarım

toyota corolla hybrid iç dizayn

Dış tasarımda yapılan yenilikçi değişimler açıkçası aracın iç kabinine de bariz bir şekilde yansımış durumda. İç kısım her ne dek sade tutulsa da klima havalandırmalarını çerçeveleyen krom ayrıntı ve gövdeden öbür renkte kullanılan daha açık renkli kaplamalar aracın ayrıca ferah hem de son derece şık gözükmesine yol açmış diyebiliriz.

Alt ekipman paketleri olarak sayılabilecek Vision, Dream ve Flame paketlerinde bez döşemeler standart olarak sunulurken, daha üstteki teçhizat olan Passion versiyonlarda deri döşemeler kullanılmış. İç dizaynın ayrıca şoför keza de yolcuların ferah ve konforlu bir seyahat için tasarlandığını söyleyebiliriz. 

Teknolojik özellikler

Multimedya ekranı

toyota corolla hybrid multimedya ekranı

Toyota Corolla Hybrid, Dream paketlerinde 4,2 inç, daha üst paketlerde ise 7 inç boyutlarında Toyota Touch 2 versiyonlu TFT multimedya ekranı sunuyor. Android Auto ve Apple CarPlay desteği baştan sona zeki telefonlarda Haritalar gibi belirli uygulamaları otomobil ile kolayca eşleştirme şansı bulunuyor.

Head Up Display

toyota corolla hybrid head up display

Sadece Passion teçhizat paketlerinde sunulan Head Up Display, sürücüye vasıta ve sürüş ile alakalı gerekli bir takım bilgileri kokpitin ön camına yansıtarak sunuyor. Açık Konuşmak Gerekirse bu görünümün aslında de zamanın ötesinde bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. 

Kablosuz Şarj Ünitesi

toyota corolla hybrid kokpit

Hibrit modelin teçhizat paketlerinde standart olarak sunulan bu ünite, telefonunuzu kablosuz bir şekilde çok miktar etmenize ihtimal sağlıyor. Corolla’nın hibrit olmayan versiyonlarını satın olmak istediğini vakit ise bu özelliğe sadece Flame teçhizat paketinde sahip olabiliyorsunuz.

Güvenlik

Adaptif sürat sabitleyici

toyota corolla hybrid güvenlik önlemleri

Toyota Corolla Hybrid, sürüş hızınız ne olursa olsun öndeki araç ile aranızdaki mesafeyi evvelden belirlediğiniz oranlara göre koruyabiliyor ve uzaklık azaldığı takdirde araç otomatik olarak hızını azaltıyor. Mesafe her tarafta açıldığında sürücünün hiç bir şey yapmasına gerek kalmadan vasıta belirlenmiş mesafeye ulaşana değin hızlanmaya devam ediyor.

Zeki şerit takip sistemi

toyota corolla hybrid şerit takip asistanı

Araç saatte 50 km ya da daha üstü hızda ilerlerken faal olan şerit takip sistemi, sinyal verilmeden şerit değiştirildiği durumlarda sürücüyü hem görsel hem de sesli bir şekilde uyarıyor. Sürücünün bu uyarılara edilgen kaldığı durumlarda ise vasıta otomatik olarak direksiyon baskı uygulayarak arabulucu bulunduğu şeride geri döndürüyor.

Otomatik uzun farlar

toyota corolla hybrid otomatik yanan farlar

Gece yolculuk ederken sürücüyü en zorlayan etkenlerden birisi kesintisiz gözü alan ışıklar ve karşıdan uzunları yakmış bir şekilde gelen sürücülerdir. Toyota, bu can sıkıcı etkenin farkına vararak keza sürücü keza de karşıdan gelen öteki araçlar için Corolla modelde otomatik yanan far sistemi kullanmış. Sokak lambalarının parlaklığına ve önde ilerleyen araçların farlarına göre kendi parlaklığını ayarlayabilen otomatik farlar, karşıdan bir şoför geldiği zamanda ise otomatik olarak uzundan kısa fara geçiş yapabiliyor.

Toyota Corolla Hybrid motorları, performansı ve yakıt tüketimi

toyota corolla hybrid renk seçenekleri

Toyota Corolla, benzin ve hibrit olmak üzere iki öbür motor seçeneğiyle karşımıza çıkıyor. Hibrit versiyon, çevreci ve düşük yakacak tüketimine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Dilerseniz her iki motorun da sahip olduğu teknik verilere daha yakından bakalım. 

1.6 Valvematic 6 ileri manuel

toyota corolla hybrid tasarım

Motor tipi: 4 silindir benzinli Beygir: 132 hp Azami sürat: 200 km 0-100 km hızlanma: 9,7 saniye Büyük Kasaba içi yakacak tüketimi: 7,7 lt Şehir dışı yakıt tüketimi: 4,7 lt Ortalama yakacak tüketimi: 5,8 lt

1.6  Valvematic Multidrive S otomatik

toyota corolla hybrid arka görünüm

Motor tipi: 4 silindir benzinli Beygir: 132 hp Azami sürat: 190 km 0-100 km hızlanma: 10,2 saniye Büyük Kasaba içi yakıt tüketimi: 7,3 – 7,6 lt Kent dışı yakacak tüketimi: 4,5 – 4,8 lt Sıradan yakıt tüketimi: 5,5 – 5,8 lt

1.8 Hybrid e-CVT

yeni toyota corolla hybrid

Motor tipi: 4 silindir benzinli, manyetik alıcı elektrik motoru  At: 98 hp Azami hız: 180 km 0-100 km süratlenme: 11,0 saniye Kent içi yakıt tüketimi: 3,3 – 3,6 lt Şehir Halkı dışı yakıt tüketimi: 3,6 – 3,9 lt Sıradan yakıt tüketimi: 3,5 – 3,8 lt

Toyota Corolla Hybrid fiyat listesi

yeni toyota corolla hybrid

Hybrid:  Hybrid Dream e-CVT 314.550 ₺ Hybrid Flame e-CVT 324.200 ₺ Hybrid Flame X-Pack e-CVT 333.400 ₺ Hybrid Passion X-Pack e-CVT 362.200 ₺ Benzinli:  1.6 Vision 190.900 ₺ 1.6 Vision Multidrive S 198.950 ₺ 1.6 Dream 209.800 ₺ 1.6 Dream Multidrive S 218.150 ₺ 1.6 Flame 220.950 ₺ 1.6 Flame Multidrive S 229.300 ₺ 1.6 Flame X-Pack 277.800 ₺ 1.6 Flame X-Pack Multidrive S 289.800 ₺ 1.6 Passion X-Pack Multidrive S 323.100 ₺

Toyota Corolla Hybrid model aracın sahip olduğu özellikleri ve fiyat listesine daima birlikte göz attık. Açıkçası hem dünyada keza de Türkiye’de satmak rekorları kırmaya devam Corolla hakkında söylenebilecek böylece de fazla bir söz değil, oysa teknolojiye bacak uydurarak 12.neslin Hybrid versiyonuna sahip olması son derece büyük bir üstünlük olmuş. Toyota Corolla Hybrid hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? 

Comments
To Top