Haber

2020 MacBook Air, Emülatöre Rağmen Intel İşlemcili Mac’leri Geçti

2020 MacBook Air, Emülatöre Rağmen Intel İşlemcili Mac'leri Geçti

Geçtiğimiz hafta sizlerle paylaşmış olduğumuz bir haberde Apple M1 işlemcili MacBook modellerinin GeekBench puanlarının belirlenmiş olduğunu ve M1 işlemcili MacBook’ların çok açık bir şekilde Intel işlemcili MacBook’lardan yüksek puanlar aldığını aktarmıştık.

Apple M1 işlemci, ARM temelli bir işlemci olduğundan Intel X86 işlemciler için geliştirilen uygulamaların M1 işlemcili MacBook’larda çalıştırılabilmesi için M1 işlemciye tarafından her tarafta optimize edilmesi gerekiyor. Şu an için bütün uygulamalar M1 işlemciye optimize edilmediğinde Apple, X86 uygulamaları M1 işlemcili MacBook’larda çalıştırabilmek için Rosetta 2 adlı özel bir emülatör kullanılıyor.

2020 MacBook Air’ın emülatörlü Geekbench puanı

geekbench

Tahmin edebileceğiniz gibi bir uygulamayı emülatörde amaçlamak, belirli oranda performans kaybına neden oluyor ama bu performans kaybının ne seviyede olduğu emin oldu. Emulatör üstünde çalıştırılan GeekBench performans testi, MacBook Air’in emülatör ile M1 işlemci arasındaki performans farkını ortaya çıkardı.

Paylaşılan sonuçlara Apple M1 işlemcili MacBook Air; emülatör ile kullanıldığında tek çekirdekte 1.313, çoklu çekirdekte ise 5.888 puan alıyor. MacBook Air, doğrudan M1 işlemci kullanıldığında ise tek çekirdekte 1.687, çoklu çekirdekte ise 7.433 puan almıştı. Bu da emülatörün, ARM tabanlı bir bilgisayarda X86 uygulamaları çalıştırmayı olası kılsa da yüzde 19-20 performans kaybına neden olduğunu gösteriyor.

Macbook geekbench

Emülatörün performansı önemli şekilde düşürmesine rağmen uygulamaları emülatörde çalıştıran 2020 MacBook Air, tek çekirdek performansında Intel işlemcili tüm Mac modellerini geride bırakmayı başarıyor. Apple’ın M1 işlemcisi ile Intel işlemciler arasındaki 8 farkı buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Comments
To Top