Haber

2020, daha sıcak yılların önizlemesiydi

2020, daha sıcak yılların önizlemesiydi

Bugün birkaç bilim ajansı, 2020’nin kaydedilen en sıcak yıllar arasında yer aldığını söyledi. NASA, geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin aynı bir belirlemesinin gerisinde 2020’nin 2016 ile en üstteki noktayı paylaştığını söyledi. Dünya Meteoroloji Derneği (WMO), Milli Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ve Birleşik Krallık Met Ofisi, 2020’yi kaydedilen en sıcak üç yıl arasına yerleştiren rakamları yayınladı.

Tümü 2020’nin trendini sürdürdüğü konusunda kararlaştırılmış. Gezegenimizde “adi” olarak kabul edilen şeyi değiştiren sıcaklıkların artması. Kayıtlı tarihin en sıcak altı yılı 2015’ten beri geçti. Kayıtlardaki en sıcak on yılı geride bıraktık ve çoktan önümüzdeki on yıl daha sıcak olacak gibi görünüyor.

“Temelde aynısını daha fazlasını bekleyebiliriz.”

NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü direktörü Gavin Schmidt, “Temelde aynısından daha fazlasını bekleyebiliriz” diyor. “1980’lerdeki sıcaklıklara geri dönmeyeceğiz.”

Her ajans egemen sonuçlara varmak için kendi yöntemlerini kullanıyor, bu nedenle küçük farklılıklar var. Oysa en sıcak üç sene – 2020, 2019 ve 2016 – arasındaki farklar, çağrı yapmak için yöresel ajansların bulgularını bir araya getiren WMO’ya tarafından “ayırt edilemeyecek değin ufak”.

Bunun nedeni, Kuzey Kutbu gibi sınırlı data toplanmasına sahip bölgelerdeki sıcaklıkları tahmin etmek için yakındaki hava durumu istasyonlarından gelen okumaları kullanmasıdır. NASA’ya kadar bu önemli çünkü Kuzey Kutbu, 1970’ten bu yana dünyanın geri kalanından üç kat daha hızlı ısındı. Dolayısıyla, küresel analizine bölgenin daha fazlasını dahil etmek, NASA’ya daha detaylı bir perspektif sağlıyor. Kuzey Kutbu’ndan yetersiz rakamlar olan diğer data setlerini etkileyebilecek “soğuk sapmayı” düzeltir.

Önceki yıllara kıyasla 2020 hakkında daha da üzüntü verici olan şey, tipik olarak gezegen üzerinde ferahlatıcı bir etkiye sahip olan La Niña etkinliğine rağmen son derece sıcak olmasıydı. Geçen yılın sonuna dürüst bir La Niña gelişmemiş olsaydı, 2020 rekor seviyedeki en sıcak sene unvanını kazanabilirdi.

Bir bütün olarak 2020’de dünya, esas olarak kabul edilen sanayi öncesi dönem olan 1850-1900 döneminden yaklaşık 1,2 santigrat derece daha sıcaktı. Paris iklim anlaşmasının amacı, iklim değişikliğinin en şiddetli etkilerini durdurmak için ısınmayı 2 santigrat derecenin oldukça aşağıda tutmaktır.

İklime bağlı felaketler ise zaten burada

İklimle ilgili felaketler ise zaten burada.

NOAA Ulusal Çevresel Veri Merkezleri’nde fizik bilimci olan Ahira Sánchez-Lugo, bunlardan bazılarını zaten gördük ”diyor. ABD, geçen yıl en aktif Atlantik kasırga sezonunu ve en faal batı orman yangını sezonunu yaşadı.

Dünya eşdeğer bir şekilde dönüşmüyor. Bir Takım yerler, özgün kırılganlıkları sebebiyle iklim değişikliğinden daha sert ve daha süratli etkileniyor. Copernicus’a kadar, geçen sene güya görünmeyen alevler yaşayan Kuzey Kutbu, 1981-2000 arasındaki sıradan sıcaklığa kıyasla 2020’de 6 santigrat dereceye değin daha sıcak ayla geldi. Kısmen daha süratli ısınır, çünkü daha sıcak hava güneş ışığını yansıtmak için daha eksik buz ve kar anlamına gelir. Buzun erimesiyle ortaya meydana çıkan daha koyu yüzeyler daha artı ısı emer. Ve dünyanın denizleri karadan daha hızlı ısındığı için, daha sıcak su, deniz buzu çizgili kutuplardaki değişimi de hızlandırıyor.

Aynı olaylar, geniş kıyı şeritleri ve karlı kışların olduğu öteki bölgelerde de yaşanıyor. Amerika’nın geri kalanından daha hızlı ısınan ve buna devam edeceği öngörülen Kuzeydoğu ABD’yi ele alalım. Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde araştırma muavin doçenti olan Ambarish Karmalkar, “Küresel olarak iki santigrat derecenin ısınmanın Kuzeydoğu’da yerel olarak üç santigrat derece ısınma anlamına geldiğini anlamak manâlı,” diyor.

Biz öyleyiz. Schmidt, Paris anlaşmasının belirlediği sıcaklık eşiklerine içten “oldukça kuvvetli” ilerlediğini söylüyor.

“Daha da kötüye gidecek.”

Comments
To Top