Haber

2016’da İnternetin Yarısını Çökerten DDoS Saldırısını 18 Yaşından Küçük Bir Gencin Yönettiği Ortaya Çıktı

2016'da İnternetin Yarısını Çökerten DDoS Saldırısını 18 Yaşından Küçük Bir Gencin Yönettiği Ortaya Çıktı

Takvimler 2016’yı gösterirken Twitter, Amazon, Xbox Live, PSN, PayPal, Spotify, Pinterest ve Reddit gibi böylece koskocoman şirketi etkileyen büyük bir DDoS saldırısı gerçekleşmişti ve şirketler gün boyu aralıksız saldırılar sonucunda milyonlarca dolar kaybetmişti. 

Hamle, temelde dünyanın en büyük web sitelerinden bazılarına DNS hizmetleri karşılayan Dyn isimli şirketi etkiledi ve saldırılar sonrası Dyn’in sistemleri çöktü. Bu da şirketin hizmet sağladığı pek koskocoman şirketin web sitelerinde erişim problemlerine yol açtı. 

Dyn erişim sorunu bölgeleri

Atak gerçekleştikten daha sonra Anonymous ve New World Hackers gibi gruplar saldırıyı üstlendiklerini açıklamış oysa yeterli kanıt sunamamışlardı. Yargı Bakanlığı ise saldırıyı gerçekleştirenin bu gruplardan birine dahil olup olmadığına dair bir tanımlama yapmamıştı. 

Anonymous

Aradan geçen dört yılın ardından, saldırıyı o dönemlerde reşit olmayan bir genç yönetiminde birkaç şahsiyet bir dost grubunun gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Saldırganların amacının ise PlayStation Network’e hücum etmek ve kendilerine haksızlık eden bazı oyunculara ‘ders vermek’ olduğu anlaşıldı. PSN’e gerçekleştirilen atak, Dyn’i ve arkasından şirketin hizmet verdiği bütün büyük web sitelerini etkilemeye başladı.

Hem öğrenilen bir öteki yeni detaylar da saldırının 2015 yılından itibaren planlanmaya başlanmış olması ve bir sene her tarafında sürekli çalışmaların arkasında gerçekleştirilmiş olması. Sony, gerçekleştirilen hücum nedeniyle uğradıkları somut zararın 2,7 milyon dolar olduğunu açıkladı. Saldırıdan etkilenen tüm şirketler düşünüldüğünde, toplam zararın milyonlarca dolara ulaşmış olduğu düşünülüyor.

Comments
To Top