Haber

2015’ten Beri Kullanılmayan Bir Bitcoin Cüzdanından Yaklaşık 1 Milyar Dolar Çekildi

2015’ten Beri Kullanılmayan Bir Bitcoin Cüzdanından Yaklaşık 1 Milyar Dolar Çekildi

Kripto paralar süre içerisinde oldukça değerlendi ve eski yatırımların değeri de kat kat arttı. 2015 yılından bu yandan edilgen durumda olan bir cüzdan ise bu dönemde, içinde yer alan yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki Bitcoin ile dikkat çekiyordu.

Yakın zamanda bir kez daha gündeme gelen ve dünyanın en büyük dördüncü Bitcoin cüzdanı olan bu cüzdan, doğrusu uzun süredir hackerlar aralarında el değiştiriyordu. Kasıt ise hesaba girip içindeki Bitcoin’lere ulaşabilmekti.

Cüzdana kimin eriştiği bilinmiyor

kripto para

öte yandan cüzdana ve içerdiği 69.369 (takriben 975 milyon dolar) değerindeki Bitcoin’e kimin erişim sağladığı bilinmiyor. Bu erişimi cüzdanla şansını deneyen hackerlardan biri ya da cüzdanın eski sahibi gerçekleştirmiş olabilir.

Blok zincir inceleme firması Elliptic’in kurucularından olan Tom Robinson, cüzdandaki kripto paraların Silk Road’dan gelmiş olabileceğini düşündüğünü söyledi. Bu oluşum cinayet, uyuşturucu ve daha çok suç için bir pazar niteliğindeydi ve 2013 yılında kapatılmıştı.

Hesapta yer alan kripto paralar ilk aşamada 350 bin dolar gibi bir meblağa karşılık geliyordu. sonra Bitcoin’in yaşadığı dalgalı ancak önlenemez yükseliş ile birlikte bu cüzdanın değeri de 1 milyar dolara yaklaşmıştı. 

2015 yılından beri pasifti

bitcoin

En son 2015 yılında Bitcoin gelen hesap o günden bu yandan kullanılmıyordu. Son dönemde makalelere konu olan hesabın şifresinin kırılması ise öyle olası yok. Zira kripto para cüzdanları uzun ve AES-256-CBC ve SHA-512 uçtan uca şifreleme sistemlerinin birleşimi bir şifre ile korunuyor. 

hemen kripto paraların anonimliği nedeniyle kabahat amacıyla da kullanılabildiklerine tanık oluyoruz. Kanun yapıcılar ve piyasa düzenleyicilerin son dönemdeki yoğun ilgisini göz önüne aldığımızda bu konuda bir alıştırma yapacaklarına belli gözüyle bakabiliriz.

Comments
To Top